Supermózg   no comments

Posted at 7:20 am in Nowinki pszczelarskie

Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2010 – Supermózg.Gazeta.pl


Supermózg.Gazeta.pl to miejsce dostępne dla każdego, kto pragnie obserwować i komentować to, co się dzieje w nauce. Są tu tematy poważne, a nawet kontrowersyjne, jak GMO czy badania komórek macierzystych, ale też lekkie i zabawne. Serwis uczy, bawi i prowokuje do dyskusji. Ponadto wspiera niszowe inicjatywy, które z braku promocji czy mocnych partnerów, giną w sieci.Popularnonaukowy serwis portalu gazeta.pl kandyduje – w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa – w VI edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„U podstaw serwisu Supermózg.Gazeta.pl leży przekonanie, że tzw. przeciętni użytkownicy internetu wbrew pozorom są zainteresowani nauką i poszerzaniem swoich horyzontów. Że nie jest to wyłącznie domena nielicznych uczniów, studentów czy pracowników naukowych” – mówi Ewa Tomaszewicz, szefowa Redakcji Serwisów Edukacyjnych Gazeta.pl.

Serwis popularnonaukowy Supermózg.Gazeta.pl istnieje od połowy 2008 roku i należy do grupy serwisów edukacyjnych portalu Gazeta.pl. Publikuje teksty popularnonaukowe i newsowe z zakresu takich dziedzin jak: psychologia, socjologia, fizyka, astronomia, ekologia, biologia, medycyna, chemia. W tworzenie Supermózg.Gazeta.pl zaangażowane są zarówno placówki i koła naukowe, jak i organizacje pozarządowe oraz portale i czasopisma zajmujące się pokrewną tematyką.

Miesięcznie Supermózg.Gazeta.pl odwiedza nawet do 175 tys. osób. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba użytkowników powracających, zainteresowanych śledzeniem na bieżąco artykułów publikowanych w serwisie. Liczba komentarzy pod najbardziej popularnymi tekstami przekracza 50, rekordzista doczekał się ich ponad 200.

Supermózg.Gazeta.pl, choć współpracuje z poważnymi partnerami, od początku istnienia jest serwisem popularnonaukowym, nie naukowym. Jego główny cel to zainteresowanie nauką zwykłego człowieka, tak jak kiedyś popularyzowali ją w mediach twórcy kultowej „Sondy” czy „Laboratorium”.

„Wraz z pauperyzacją telewizji naturalnym nośnikiem dla tego typu inicjatyw jest internet. Niestety wśród najpopularniejszych serwisów internetowych próżno szukać tych, które poświęcone są nauce. Prowadzeniem portali popularnonaukowych najczęściej zajmują się osoby prywatne, pasjonaci, których praca, z braku promocji czy mocnych partnerów, nie może być dostrzeżona przez szersze grono użytkowników internetu” – ocenia red. Tomaszewicz.

Najważniejsi partnerzy medialni serwisu Supermózg.Gazeta.pl to: Discovery Science, czasopisma „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”; portal Więcej Tlenu i blog Zielona Strona Życia. Portal wspierają organizacje pozarządowe WWF i Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy Polis oraz liczne placówki i koła naukowe: wydziały biologii i chemii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Od trzech lat na naszych stronach młodzi dziennikarze ze stowarzyszenia Polis redagują Internetową Gazetę Festiwalu Nauki. Najbogatszym działem Supermózg.Gazeta.pl jest ekologia. Od początku istnienia angażujemy się w promocję ekologicznych rozwiązań i ekologicznego stylu życia. Przykładowe akcje redakcyjne to recykling – sierpień 2010 i publikacja raportu WWF Living Planet Report” – wylicza szefowa Redakcji Serwisów Edukacyjnych.

Red. Tomaszewicz podkreśla zainteresowanie i udział polskich środowisk akademickich w tworzeniu Supermózg.Gazeta.pl. Potwierdza to przykład Studenckiego Koła Naukowego Neurobiologów, którzy opublikowali tu bogato dyskutowane teksty Fenomen depresyjnego realizmu, Co i jak mówi twoje ciało oraz Zrozum sen. Dzięki współpracy z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w serwisie ukazały się artykuły pt. Zwierzęca inteligencja i Nietypowi lotnicy.

W styczniu 2010 roku redakcja włączyła się w akcję na rzecz przywrócenia na antenę Telewizji Polskiej programu Wiktora Niedzickiego „Laboratorium”. Na stronach portalu Supermózg.Gazeta.pl toczyła się debata na temat obecności i promocji osiągnięć polskich naukowców w mediach publicznych.

Wśród osiągnięć opisywanych przez Supermózg.Gazeta.pl znalazł się pojazd minoodporny stworzony przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, przełomowe przeszczepy wykonywane przez lekarzy z Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach, ogólnoświatowa sieć teleskopów budowana przez naukowców z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN i symulator palenia papierosów skonstruowany przez studentów wydziału mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

Serwis na bieżąco informuje też o działaniach Centrum Nauki Kopernik.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Źródło: Supermózg

Written by admin on Listopad 13th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy