Pszczoły do miasta no comments
Rewolucja w ulu
Pszczołom lepiej powodzi się w miastach, niż na wsiach, jak donoszą najnowsze badania, które zanalizowały ich życie na terenach zurbanizowanych.
Uniwersytet w Worcester (Anglia) zbadał pyłek kwiatowy zebrany przez pszczoły z 45 uli w całym kraju.
Okazało się, że pszczoły z miast mają dużo bardziej zróżnicowaną dietę, ponieważ zbierają pyłek z różnych kwiatów. Próbki pyłku kwiatowego, zebranego w Londynie, zawierały pyłek z czystki, czarnego bzu i eukaliptusa.
Natomiast pszczoły, które zamieszkiwały tereny wiejskie, miały tendencję do korzystania tylko z pól zbóż. W próbce takiej można było znaleźć głównie pyłek z rośliny oleistej (rzepaku) i kilka innych, ledwo wykrywalnych.
W ciągu ostatnich 20 lat populacja pszczół w Wielkiej Brytanii spadła o 50%. Za główne przyczyny tego faktu uważa się zmiany klimatu, pestycydy i tajemniczą chorobę Colony Collapse Disorder, skrót CCD.
Jest to zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej – zaobserwowany po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych Ameryki jesienią 2006. Hodowcy pszczół w stanach Floryda, Georgia, Północna Karolina i Pensylwania zgłosili przypadki gwałtownego ginięcia dorosłych pszczół z wyjątkiem pozostających w ulu królowej matki pszczół i młodych robotnic.
Wyginięcie pszczół zapylających większość roślin uprawnych może spowodować katastrofalne skutki w produkcji żywności na świecie. Wyginięcie jednej z najbardziej zorganizowanych kolonii w świecie zwierząt pociągnie za sobą wyginięcie 3/4 roślin i zmniejszenie o 1/3 ilości żywności produkowanej na świecie.
Naukowcy twierdzą, że także zbyt intensywna uprawa może doprowadzać do wyginięcia pszczół, bo to oznacza, że jest coraz mniej dzikich kwiatów i dieta tych insektów staje się monotonna i uboga w składniki odżywcze. Zwłaszcza uprawy monokulturowe są najgorsze dla pszczół. Eksperci apelują więc do rolników, aby na brzegu pół pozwolili rosnąć dzikim kwiatom. Jest więc szansa, że pszczelarstwo zagości teraz na terenach miejskich.
Jak to możliwe, że środowisko miejskie stało się lepszym miejscem bytowania dla pszczół? Świat przyrody nigdy nie przestanie zaskakiwać…
Klaudia Kałuska
Na podstawie: www.telegraph.co.uk
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Pszczoły do miasta
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.