Oko w oko z pszczołą i motylem no comments
Rośliny, owady i miód, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Al. Ujazdowskie 4, bilety: 3 i 6 zł, zapisy na warsztaty malowania domków dla pszczół: e-mail: iwonak@biol.uw.edu.pl, dzieci do lat 6 – wstęp wolny, sobota (3.09) – niedziela (4.09), godz. 10 – 17.
owady (fot. Dariusz Małanowski Pszczeli Park) |
Pszczoły to nie tylko sympatyczna Maja i jej wiecznie zaspany kolega, truteń Gucio. To przeszło 400 gatunków owadów, wśród których są zarówno okazy prawie tak małe jak główki szpilki, jak i ich kilkakrotnie większe kuzynki. Jak i dlaczego należy je chronić, dowiedzą się rodziny z dziećmi, które odwiedzą w sobotę i w niedzielę Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, by wziąć udział w spotkaniu z przyrodą „Rośliny, owady i miód„.
– To edukacyjna impreza rodzinna, przygotowana i prowadzona przez pracowników naukowych zajmujących się prezentowaną problematyką na co dzień – wyjaśnia Krystyna Jędrzejewska-Szmek z Ogrodu Botanicznego UW. – Choć forma zajęć może bardziej kojarzyć się z zabawą niż edukacją, to wszystkie działania mają głęboki sens naukowy i praktyczny.
Kto by bowiem pomyślał, że malowanie domków dla owadów jest działaniem na rzecz zachowania gatunku? Czy że zabawy zapyleniowe pomogą dzieciom zrozumieć, jak powstają owoce? Zdradzą im też, co znajduje się we wnętrzu kwiatu, jak odżywiają się m.in. motyle i niektóre chrząszcze oraz w jaki sposób zaprojektować przydomowy ogródek, by służył także owadom.
W programie dwudniowej zabawy zaplanowano warsztaty i spotkania, w których uczestniczyć mogą nawet trzyletnie maluchy. Pomalują one domki dla dzikich pszczół, zamienią się w biologów, by obserwować różne owady, dowiedzą się, czym się różnią od siebie producentki miodu i ich kuzynki osy i co to są koszyczki pyłkowe.
A na niedzielę organizatorzy przygotowali szczególną niespodziankę. – Opowiadacze z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie przedstawią im „Prawdziwe bajki o owadach” – zdradza Krystyna Jędrzejewska-Szmek. I zaprasza wszystkich pod klon polny, by razem z bajarzami przenieśli się w świat pszczół, trzmieli i bzygów (godz. 12 i 14).
Źródło: Oko w oko z pszczołą i motylem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.