Miody Święto Miodu w Przemkowie   no comments

Posted at 5:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Weekend w Przemkowie upłynął pod znakiem dwunastej edycji Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina. Przez Parki Miejski oraz okolice przewinęły się tysiące osób. W sobotę oraz niedzielę Przemków przeżył prawdziwe oblężenie. Tłok na drogach, wszystkie parkingi wypełnione po brzegi, na ulicach ludzi tak wielu, że nie sposób swobodnie przejść. W Parku Miejskim setki straganów, na których kupić można niemal wszystko. Dominują oczywiście wyroby z miodu, a także wina. – Z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej osób. To bardzo dobrze, my jesteśmy otwarci, lubimy gości i przyjmujemy ich najlepiej jak potrafimy – mówi Jan Pokolski, mieszkaniec Przemkowa. Oczywiście zdecydowana większość gości przyjechała do Przemkowa, po to, by zakupić miód bądź wino. A było doprawdy w czym wybierać. reklama – Akacjowy, liszkowy, wielokwiatowy, lipowy, a może jeszcze jakiś inny? Trójniak, dwójniak, wino białe, czy czerwone? – takie pytania zaprzątały głowy osób odwiedzających Przemków. Decyzję podjąć nie było łatwo, bo zarówno butelek wypełnionych winem, jak i słoi z miodem zatrzęsienie, a co jeden to lepszy. Tradycyjnie podczas przemkowskiego święta zorganizowano konkurs na najlepszy miód oraz wzorową pasiekę. W kategorii miodów akacjowych zwyciężył Roman Śmieszek z Młynowa. – Nie ma uniwersalnej recepty na dobry miód. Wszystko zależy od tego, co pszczoła przyniesie. Mój miód trafił w gusta jury i wygrałem. Bardzo się cieszę, bo ten sukces przynosi splendor mnie i mojej pasiecie – mówił nam pan Roman. Rosnąca ilość odwiedzających Przemków przy okazji Święta Miodu i Wina świadczy o tym, że nie tylko spożywamy coraz więcej miodu, ale coraz bardziej się nim interesujemy. – To bardzo dobrze, bo miód to samo zdrowie. Im więcej go jemy, tym lepiej – cieszył się Roman Śmieszek. Przy okazji tegorocznej imprezy wszyscy, którzy odwiedzili Przemków, poza zakupem miodu bądź wina mieli także możliwość uczestniczenia w wielu innych wydarzeniach, między innymi zlocie motocykli, pokazie zabytkowych pojazdów, czy tez licznych koncertach oraz zabawach. Impreza była dobrą okazją do tego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystywać miód do leczenia wszelakich zdrowotnych przypadłości. Uczestnicy mogli kupić miody w przystępnych cenach. Oprócz miodu popularnością cieszyły się także inne produkty pszczelarskie.

Podczas imprezy odbył się także konkurs na najlepszy miód. W komisji zasiedli Maciej Siuda, Florian Bokota oraz Grzegorz Russak. Pierwsze miejsce w kategorii miód rzepakowy wywalczył Jan Bobel z pasieki w Stulichach. Pierwsze miejsce w kategorii miód lipowy przypadło Dariuszowi Napierzale z pasieki w Nowym Kawkowie, który zwyciężył również w kategorii najlepszy miód gryczany. Najlepszy miód wielokwiatowy wyprodukował Andrzej Pełszyński z Ełku. Tradycyjne o tej porze roku Przemków przeżywał prawdziwe oblężenie. Przez dwa dni w mieście odbywało się XII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina.
Akacjowy, wielokwiatowy, lipowy czy może któryś inny? Miodów, różnych gatunków było pod dostatkiem. Święto zaszczycił swoją obecnością marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. - Obiecałem żonie, że wrócę do domu z miodem – mówił oblegany przez tłum zgromadzony obok sceny w parku. - Lubię miód smaczny. Słyszałem dużo o wrzosowym. Nie pierwszy raz jestem w Przemkowie na święcie miodu i wina. Miód, który stąd przywożę do domu jest najsłodszy – powiedział G. Schetyna.

Tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy na najlepszy miód i wzorową pasiekę. W kategorii miodów akacjowych zwyciężył Roman Śmieszek z pasieki Młynowo. - Nie ma specjalnego przepisu.. Wszystko zależy od tego, co pszczoła przynosi i jak wszystko oceni komisja. Chyba mój miód trafił w gust członków jury – podsumował zwycięzca.

Stoiska były oblegane przed odwiedzających Przemków. Sprzedawców cieszył nie tylko sam zbyt miodów, ale również jeszcze jeden aspekt. – W społeczeństwie rośnie wiedza na temat miodów. Zdarzają się jeszcze ludzie, którzy mają wiedzę typowo książkową. Poszukują idealnych miodów. A życie pokazuje, że pszczoły wiedzą najlepiej na jakie pożytki lecieć i jaki nektar z jakich roślin zbierać. Widać, że społeczeństwo chce odżywiać się miodem – powiedziała nam Zyta Derewlanko ze Sławy. (lw)

Źródło: Miody Święto Miodu w Przemkowie

Written by admin on Wrzesień 27th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie dokumentacji lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan serwis ekspresów do kawy lublin