Ekspansja GMO   no comments

Posted at 4:40 am in Nowinki pszczelarskie

GMO, rolnictwo
Jak podaje ISAAA w 2010 roku ponad 15 milionów rolników z 29 krajów uprawiało rośliny genetycznie zmodyfikowane. Rosły one na powierzchni 148 mln hektarów. Oznacza to wzrost o 10 proc. W 2009 roku bowiem te uprawy zajmowały powierzchnię 134 mln ha. Zajmowało się nimi 14 mln rolników.
Jak wynika z raportu organizacji, uprawą GMO są przede wszystkim zainteresowani właściciele małych i niezamożnych gospodarstw z krajów rozwijających się. To ok. 90 proc. wszystkich rolników uprawiających rośliny genetycznie modyfikowane.
Pierwsze rośliny genetycznie modyfikowane zostały zasadzone komercyjnie w 1996 roku. Rekordowy 87-krotny wzrost areału upraw, jak pokazuje raport, spowodował że jest to najszybciej rozwijającą się technologia w historii rolnictwa. W 1996 roku uprawy GMO zajmowały 1,7 mln ha. Od tego czasu co roku wzrost powierzchni upraw GMO był przeważnie dwucyfrowy.
W Unii Europejskiej dopuszczone do uprawy są dwie rośliny genetycznie zmodyfikowane: kukurydza z genem Bt oraz ziemniaka Amflora. Są one uprawiane w ośmiu krajach członkowskich. Są to: Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia i Szwecja. Według szacunków kukurydza GMO rośnie w Europie na powierzchni ponad 91 tys. hektarów, w czego w naszym kraju ok. 3 tys. ha.
Jak podaje ISAAA w ubiegłym roku wzrosła z 25 do 29 liczba krajów, w których są uprawiane rośliny GMO. I ten trend będzie postępował. A powierzchnia upraw będzie szybciej rosła w krajach rozwijających się krajach uprzemysłowionych.

Wyborcza

Źródło: Ekspansja GMO

Written by admin on Marzec 22nd, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin skanowanie dokumentacji lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin