Mieszkańcy żyją w strachu przed pszczołami   no comments

Posted at 9:20 am in Polski Miód

Nie ma przepisów prawnych regulujących odległości pasieki z ulami od domostw sąsiadów. To główny powód sporu między niektórymi mieszkańcami miejscowości Spędy (gm. Wilczęta), a pszczelarzem.

Do redakcji Wilczęta.wm.pl zgłosiła się mieszkanka miejscowości Spędy (gm. Wilczęta).
— Mamy prawdziwy problem z pszczołami  — mówiła kobieta, która odwiedziła redakcję. — Sąsiad ma pasiekę blisko zabudowań. Pszczoły atakują mieszkańców. W ubiegłym roku ukąszone dziecko trafiło do szpitala, ponieważ było uczulone na jad pszczeli. Nie można nawet wyjść do ogrodu. Prosiliśmy sąsiada, aby przestawił ule, jednak bezskutecznie.

Mieszkańcy zgłaszali sprawę na policję. Interwencje dzielnicowego również nie poskutkowały.
— Sprawa toczy się od ponad roku — mówi Krzysztof Stodulski, z posterunku policji w Wilczętach. — Dzielnicowy wielokrotnie interweniował, zwracał się także do gminy o pomoc. Sprawa nie jest jednak prosta, ponieważ prawo nie reguluje w jakiej odległości od zabudowań powinna znajdować się pasieka. W podobnych przypadkach wystarczyły prośby sąsiadów lub dzielnicowego, a właściciele przestawiali ule w dogodniejsze dla innych mieszkańców miejsce.

Interweniowali także pracownicy Urzędu Gminy w Wilczętach.
— Na prośbę policji wystosowaliśmy pismo do właściciela pasieki — mówi Irena Krzyżanowska, z Urzędu Gminy w Wilczętach. — Według naszych ustaleń została ona zabezpieczona. Ule znajdują się w odległości ponad 10 metrów od zabudowań, więc nie wiemy, jak inaczej możemy zainterweniować.

Brak przepisów:
W prawodawstwie brakuje przepisów uwzględniających położenie pasieki. Honorowane jest prawo zwyczajowe, wydane w Galicji w XIX wieku. Przy lokalizacji pasieki ważne jest zachowanie odległości co najmniej 10 m od zabudowań sąsiada, gospodarczych, uczęszczanych dróg publicznych czy szkół. Jeżeli wymóg ten nie może być spełniony, wówczas wymagany jest żywopłot o wysokości 3 m, rosnący wzdłuż pasieczyska na granicy z sąsiadami. Od działki sąsiada ule powinny być oddalone co najmniej 5 m.

Źródło: wilczeta.wm.pl
Jeżeli masz problem z niesfornym sąsiadem „pszczelarzem”, 
pomogę rozwiązać problem…<<< napisz… >>>Źródło: Mieszkańcy żyją w strachu przed pszczołami

Written by admin on Lipiec 27th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin