Miodowo słoneczny piknik w SGGW   no comments

Posted at 8:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Słoneczny piknik SGGW w Warszawie


Majówka SGGW. Foto: K. Olszewska

Sekrety produkcji żywności i zdrowego odżywiania, ogrodnictwa, weterynarii, hodowli zwierząt i roślin oraz wielu innych dyscyplin badawczych i praktycznych rozwijanych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zdradzali naukowcy, studenci i pracownicy zakładów podczas Dni SGGW. 20 i 21 maja, przy słonecznej pogodzie, kampus uczelni odwiedziło ok. 7 tys. osób. Podczas pikniku odbyły się też poważne konkursy przedmiotowe, w których maturzyści zdobyli 18 indeksów SGGW. Jednym z patronów medialnych pikniku był serwis PAP – Nauka w Polsce.

Według szacunków rzecznika prasowego SGGW dr Krzysztofa Szwejka, w popularyzatorskich imprezach na terenie uczelni wzięło udział ok. 6-8 tys. osób, w tym liczne grupy młodzieży ze szkół średnich z Warszawy i okolic. Dla uczniów zorganizowano lekcje pokazowe, naukowcy oprowadzali wycieczki po parku wodnym w Centrum Wody SGGW, otwarto także obiekty dydaktyczne i badawcze: sale wykładowe i ćwiczeniowe, laboratoria, Klinikę Małych Zwierząt i Klinikę Koni.

600 tegorocznych maturzystów stanęło do konkursu „Start po indeks” rozgrywanego w sześciu przedmiotach maturalnych. Wolny wstęp na uczelnię zapewniły sobie po trzy osoby, które w wybranym przedmiocie uzyskały najwyższy wynik. W opinii organizatorów, poziom rywalizacji był bardzo wysoki – laureatki i laureaci konkursu zdobywali ponad 90 proc. punktów.

Rozrywkowa część pikniku skupiła się w alei głównej kampusu uczelnianego. Najchętniej odwiedzano stoiska związane z żywieniem, gdzie można było spróbować wielu regionalnych potraw i uzyskać porady żywieniowe. Wśród specjałów proponowanych gościom pikniku znalazły się: chleb z burakami, pączki z ziemniakami, pasztet z selera, ogórki do miodu i miód z mniszka lekarskiego.

Patronem tegorocznych Dni SGGW był Wydziału Nauk o Żywności. Studenci i pracownicy tej jednostki przypominali warszawiakom, jak wypieka się pieczywo i warzy piwo, pokazywali, jak produkuje się jedzenie w warunkach przemysłowych i rozwiewali mity dotycząc produkcji żywności, m.in. parówek.

Miłośnicy przyrody ożywionej spotkali na SGGW całą menażerię – od świecących bakterii i rozmaitych drobnoustrojów wykorzystywanych w gospodarce, poprzez liczne owady i pajęczaki, które chętnie wędrowały po dłoniach co odważniejszych gości, poprzez ptaki łowne, drób, zwierzęta gospodarcze, psy do adopcji i te rasowe, dystyngowanie przechadzające się po wystawie, aż do koni służących w pułku szwoleżerów. Zwierzęcych „celebrytów” reprezentował olbrzymi byk-aktor, znany z filmu Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis”.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej prezentował czaszkę hipopotama, który w tym roku padł w warszawskim ZOO. Jak przekonywał w rozmowie z PAP dr hab. Marcin Bańbura, zwierzę takie nawet po śmierci stanowi niezwykle cenny materiał badawczy i dydaktyczny.

Majówka promowała polską tradycję i zdrowy styl życia. Można było się poddać bezpłatnym badaniom – np. pomiarowi ciśnienia krwi, stężenia glukozy czy cholesterolu. Zachęcano do poparcia idei honorowego dawstwa szpiku, chętni mogli na miejscu oddać krew i dołączyć do grona potencjalnych dawców.

Popularyzację nauki umiejętnie połączono z zabawą. Dzieci puszczały wielkie bańki mydlane, przepychały się w kabinach maszyn rolniczych i z entuzjazmem namawiały rodziców i opiekunów do udziału w „Zawodach drwali”. Natomiast na ścieżkach edukacyjnych uczyły się szacunku dla lasu i zasad ochrony przyrody. Na stoiskach Wydziału Leśnego można było spróbować dziczyzny i wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami w postaci materiałów edukacyjnych.

W pikniku uczestniczyły wszystkie wydziały SGGW, w tym finanse i rachunkowość, zarządzanie, nauki humanistyczne oraz nauki ekonomiczne, których studentka otrzymała w tym roku koronę Miss Polonia SGGW. Joanna Kościak w czerwonej sukience przyciągała wzrok gości i z uśmiechem reprezentowała swój wydział. Biuro współpracy międzynarodowej SGGW przekonywało, że uczelnia – obok pięknych studentek – ma równie ciekawą ofertę praktyk i staży zagranicznych.

Rozrywki na dobrym poziomie dostarczyły organizacje studenckie – nie tylko naukowe, ale i artystyczne, m.in. Ludowy Zespół Artystyczny „Promni”, Klub Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” i Orkiestra Reprezentacyjna SGGW. Nie zabrakło też atrakcji sportowych.

Coroczne Dni SGGW są w całości finansowane przez uczelnię. Zakłady przetwórcze promujące swoją działalność podczas majówki występują tu na zasadach podobnych, jak to się dzieje podczas festiwali nauki i pikników naukowych.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

agt/

Byk znany z roli w filmie „Quo vadis”. Foto: K. Olszewska
Zabawa w drwali zorganizowana przez Lasy Państwowe i i Wydział Leśny SGGW. Foto: K. Olszewska
Pokazy I Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego – musztra i mundury polskiej kawalerii od czasów napoleońskich do munduru garnizonowego z okresu lat dwudziestych XX w. Foto: K. Olszewska
Majówka SGGW
Miss Polonia SGGW 2011 – Joanna Kościak z I roku Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW
Kury ozdobne. Foto: K. Olszewska
Ścieżka edukacyjna dla dzieci zorganizowana przez Lasy Państwowe i Wydział Leśny SGGW. Foto: K. Olszewska

Źródło: Miodowo słoneczny piknik w SGGW

Written by admin on Maj 24th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format wydruki z internetu lublin