JAK USUNĄĆ KLESZCZA?   no comments

Posted at 10:00 am in Polski Miód

Wielu z nas uwielbia zbierać grzyby. W lasach panoszą się kleszcze, które przenoszą nieuleczalną chorobę – boreliozę. Borelioza to wielonarządowa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie należące do krętków. Przenoszona jest przez kleszcze. Szacuje się, że co trzeci owad w śląskich lasach przenosi chorobę. Po ukąszeniu trzeba szybko usunąć kleszcza. Należy go ująć mocno pincetą, jak najbardziej z przodu i wyciągnąć prosto, bez kręcenia. Nie wolno go zgniatać. Po wyjęciu odkazić ranę np. spirytusem, nie natłuszczać. Można poprosić o pomoc lekarza.

Objawów rozwijającej się choroby jest mnóstwo. Występuje m.in. gorączka, drętwienie kończyn, dolegliwości stawowe. Nieleczona może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Można się zaszczepić tylko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. W WSSE w Katowicach wykonuje się badania metodą biologii molekularnej, która pozwala wykryć infekcję po kilkunastu godzinach od zakażenia.

Źródło: JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Written by admin on Wrzesień 6th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format