JAK USUNĄĆ KLESZCZA?   no comments

Posted at 12:40 pm in Polski Miód

Wielu z nas uwielbia zbierać grzyby. W lasach panoszą się kleszcze, które przenoszą nieuleczalną chorobę – boreliozę. Borelioza to wielonarządowa choroba zakaźna, wywoływana przez bakterie należące do krętków. Przenoszona jest przez kleszcze. Szacuje się, że co trzeci owad w śląskich lasach przenosi chorobę. Po ukąszeniu trzeba szybko usunąć kleszcza. Należy go ująć mocno pincetą, jak najbardziej z przodu i wyciągnąć prosto, bez kręcenia. Nie wolno go zgniatać. Po wyjęciu odkazić ranę np. spirytusem, nie natłuszczać. Można poprosić o pomoc lekarza.

Objawów rozwijającej się choroby jest mnóstwo. Występuje m.in. gorączka, drętwienie kończyn, dolegliwości stawowe. Nieleczona może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Można się zaszczepić tylko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. W WSSE w Katowicach wykonuje się badania metodą biologii molekularnej, która pozwala wykryć infekcję po kilkunastu godzinach od zakażenia.

Źródło: JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

Written by admin on Wrzesień 12th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin serwis ekspresów do kawy lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin skanowanie dokumentacji lublin