Choroba pszczół   no comments

Posted at 1:40 pm in Polski Miód

Pszczelarze biją na alarm! Nowa nieznana choroba niszczy pszczoły w Kotlinie Jeleniogórskiej. Według wstępnych szacunków mijającej zimy nie przetrwało od 15 do 25% pszczół. Pszczelarze nie wiedzą jak zapobiegać nieznanej chorobie.

Pszczelarze z okolic Jeleniej Góry są zaniepokojeni rozmiarem strat. Nie znają też przyczyn choroby. Pszczoły są prawidłowo nakarmione, a w okresie wczesnowiosennym, przy pierwszych przeglądach okazuje się, że w ulach jest pusto. Ani jednej pszczoły, pokarm, wszystko jest, nie ma czerwy, nie ma nic. Tak jakby w ogóle tam pszczół nie było – opowiada pszczelarz z Jeleniej Góry Czesław Turwanicki.

Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo wiele. Na przykład słaba odporność pszczół na trudne warunki górskie, wprowadzenie upraw roślin genetycznie modyfikowanych czy środki chemiczne rozpylane na polach. A pszczoły to przecież najlepszy wskaźnik czystości środowiska.

Mimo problemów z utrzymaniem swoich pasiek, najwięcej miodu dostarczają pszczelarze z gminy Stara Kamienica. Tu po raz pierwszy odbędzie się w tym roku dolnośląska inauguracja sezonu pszczelarskiego.

W Sudetach Zachodnich jest około 28 tys. rodzin pszczelich. Aby zapylić wszystkie rośliny potrzeba jeszcze około 3 tys. Najpierw jednak trzeba zwalczyć tajemniczą chorobę.

Andrzej Szpak tvp wrocławŹródło: Choroba pszczół

Written by admin on Marzec 29th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie wydruki z internetu lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan