Włodzimierz Kowalski o swojej pasiece   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Z pszczelarstwem związałem się w 1981 roku, moje pasieki usytuowana są przy ulicy Wiślanej oraz w Piotrkowicach Małych ogółem 30 rodzin pszczelich. Pasieki te nastawione są na pozyskiwanie miodu wielokwiatowego.

Pracowite pszczoły rozkochane w kwiatach zbierają słodki nektar z którego powstaje najczystszy zdrowy miód. Miód z naszej pasieki zawiera enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne. Sprawia, że inne pokarmy trawione są szybciej i dokładniej.

Miód wielokwiatowy dzięki temu, że pszczoły zbierają nektar z różnych ziół: kolendra, kminek, koper włoski, dziewanna, naparstnica, szałwia, ruta zwyczajna, koniczyny, chaber łąkowy, mniszek pospolity, dzwonki, rdest, nostrzyk biały, głóg, czy też z kwiatów z naszych drzew: lipy, kasztanowców, klonów, i drzew owocowych posiada właściwości które korzystnie wpływają w szczególności na rozwój organizmów dziecięcych.

Dzięki tym ziołom, kwiatom miody pozyskiwane w naszych pasiekach mają najwyższą jakość niepowtarzalny smak i aromat. Według znawców za najlepsze i najbardziej wartościowe należy uznać miody niejednolite pod względem pochodzenia. Miody te, w przeciwieństwie do miodów jednogatunkowych, mają urozmaicony skład chemiczny, gdyż ich surowiec pochodzi z wielu bardzo odmiennych roślin.

Wiosenny, słoneczny dzień wypełnia łąkę aromatycznymi zapachami i stłumionymi odgłosami życia zwierząt. Z nich wszystkich wybija się pszczela muzyka. Ileż to razy przystawaliśmy wsłuchani we wspaniałą melodię brzęczących pszczół? Chyba każdy z nas nieraz pochylał się nad kwiatami z których pracowity owad cierpliwie wybierał pyłek i nektar.

Pszczoły od zawsze fascynowały człowieka a podobieństwo organizacji ich życia społecznego do obyczajów wykształconych przez ludzką cywilizację skłoniło do wielu porównań i wzbudziło podziw dla tych wspaniałych stworzeń. Pewnie był to jeden z powodów dla których pszczoły uznane zostały za niemal równe człowiekowi, bo przecież o nich się mówi że umierają jak ludzie.

Udowodnienie, że miód był odbierany pszczołom 100 lub 200 lat temu jest bardzo łatwe i bardzo trudne. Łatwe bo te żywotne żyjątka przez ostatnie tysiąclecie nie zmieniły swojego przyzwyczajenia zbierania nektaru i przetwarzania go na miód. Trudne ponieważ trzeba wykazać jak daleko sięga ingerencja człowieka w celu przystosowania się pszczoły do nowych warunków jakie zostały jej narzucone. Pozostający w muzeach sprzęty, którymi dawniej posługiwali się pszczelarze świadczą o przeobrażeniach jakie nastąpiły w pracach w pasiece.

W domach pradziadków miód pełnił rolę środka leczniczego. Miód wielokwiatowy rozcieńczony wodą z dodatkiem cytryny używany był jako środek wzmacniający pracę serca zaś miód utarty z żółtkiem był stosowany na ból gardła, zaś nalewka na miodzie posiada właściwości rozgrzewające.

Kowalski Włodzimierz

Źródło: Włodzimierz Kowalski o swojej pasiece

Written by admin on Wrzesień 15th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format skanowanie dokumentacji lublin