Wioska Bioróżnorodności nad morzem   no comments

Posted at 9:08 pm in Bioróżnorodność

Wioska Bioróżnorodności nad morzem

Wioskę Bioróżnorodności od 4 do 13 sierpnia będzie można odwiedzić w Sopocie, a od 14 sierpnia do początku września w Jastarni. W przystępnej formie odwiedzającym przedstawione będą problemy ochrony fauny i flory oraz wiadomości na temat zmniejszającej się liczby gatunków roślin i zwierząt.

Największe atrakcje przewidziane są 7 i 8 oraz 14 i 15 sierpnia. Budowa Wioski Bioróżnorodności towarzyszy obchodom Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej ustanowionego przez ONZ.

„W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem – alarmują organizatorzy Wioski Bioróżnorodności. – Wymarcie jednych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich  wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia.”

Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. W ramach jego obchodów Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Sopot i Jastarnia są kolejnymi miastami po Amsterdamie, Madrycie, Bukareszcie, Sofii, Mediolanie oraz Warszawie, które przyłączyły się do akcji Komisji Europejskiej mającej na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności.

Jednym ze sposobów przekazania wiedzy o bioróżnorodności przez Komisję Europejską jest Wioska Bioróżnorodności. „Nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą zapoznania najmłodszych z tematyką bioróżnorodności – to oni decydują o przyszłości naszej planety” – wyjaśniają organizatorzy.

Poza wystawą, której celem jest zapoznanie dorosłych i dzieci z tematyką bioróżnorodności, dla
odwiedzających przygotowane zostały liczne atrakcje. W kolejne weekendy 7-8 sierpnia w Sopocie i 14-15 sierpnia w Jastarni każdy, kto odwiedzi Wioskę będzie miał szansę sprawdzenia swojej wiedzy o bioróżnorodności. Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych oraz zasadzenia własnej rośliny. Młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia i przekształcenia go „bioróżnorodne”.  Będzie można również rozwiązać quiz na temat różnorodności biologicznej. Jak zapewniają organizatorzy, dla wszystkich uczestników zajęć zostały przygotowane upominki.

W Sopocie Wioskę Bioróżnorodności będzie można odwiedzić na Skwerze Kuracyjnym, a w Jastarni w Parku Miejskim.

Więcej informacji na stronie projektu www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu   LT

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: Wioska Bioróżnorodności nad morzem

Written by admin on Sierpień 17th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie