Wioska Bioróżnorodności nad morzem   no comments

Posted at 9:08 pm in Bioróżnorodność

Wioska Bioróżnorodności nad morzem

Wioskę Bioróżnorodności od 4 do 13 sierpnia będzie można odwiedzić w Sopocie, a od 14 sierpnia do początku września w Jastarni. W przystępnej formie odwiedzającym przedstawione będą problemy ochrony fauny i flory oraz wiadomości na temat zmniejszającej się liczby gatunków roślin i zwierząt.

Największe atrakcje przewidziane są 7 i 8 oraz 14 i 15 sierpnia. Budowa Wioski Bioróżnorodności towarzyszy obchodom Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej ustanowionego przez ONZ.

„W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem – alarmują organizatorzy Wioski Bioróżnorodności. – Wymarcie jednych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich  wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia.”

Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. W ramach jego obchodów Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

Sopot i Jastarnia są kolejnymi miastami po Amsterdamie, Madrycie, Bukareszcie, Sofii, Mediolanie oraz Warszawie, które przyłączyły się do akcji Komisji Europejskiej mającej na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności.

Jednym ze sposobów przekazania wiedzy o bioróżnorodności przez Komisję Europejską jest Wioska Bioróżnorodności. „Nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą zapoznania najmłodszych z tematyką bioróżnorodności – to oni decydują o przyszłości naszej planety” – wyjaśniają organizatorzy.

Poza wystawą, której celem jest zapoznanie dorosłych i dzieci z tematyką bioróżnorodności, dla
odwiedzających przygotowane zostały liczne atrakcje. W kolejne weekendy 7-8 sierpnia w Sopocie i 14-15 sierpnia w Jastarni każdy, kto odwiedzi Wioskę będzie miał szansę sprawdzenia swojej wiedzy o bioróżnorodności. Dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w zajęciach plastycznych oraz zasadzenia własnej rośliny. Młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia i przekształcenia go „bioróżnorodne”.  Będzie można również rozwiązać quiz na temat różnorodności biologicznej. Jak zapewniają organizatorzy, dla wszystkich uczestników zajęć zostały przygotowane upominki.

W Sopocie Wioskę Bioróżnorodności będzie można odwiedzić na Skwerze Kuracyjnym, a w Jastarni w Parku Miejskim.

Więcej informacji na stronie projektu www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu   LT

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: Wioska Bioróżnorodności nad morzem

Written by admin on Sierpień 17th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan