Wiosenne obloty   no comments

Posted at 10:40 am in Nowinki pszczelarskie

W końcu zimowania na przedwiośniu trzeba poświęcić pasiece dość dużo uwagi, gdyż zazwyczaj w tym czasie w gniazdach pojawia się czerw i warunki zimowania zmieniają się. Pszczelarz powinien częściej niż to robił w zimie kontrolować ule i stosować w razie potrzeby odpowiednie zabiegi. Oblot pszczół odbywa się pomyślnie dopiero wtedy, gdy temperatura przekroczy 12 stopni w cieniu.
Jeżeli na toczku zgromadziło się dużo śniegu, przed zbliżeniem się odlotu trzeba śnieg porozrzucać, by przyspieszyć jego topnienie. Jeśli w czasie oblotu w pasiece lub w pobliżu leży jeszcze śnieg pszczoły będą siadać na min i stygnąć. Cechą charakterystyczną jest to, że pszczoły w trakcie oblotu zupełnie nie bronią wylotu. Nie wszystkie rodziny oblatują się równocześnie, zależy to od siły, położenia gniazda, budowy ula, przebiegu zimowania. Pszczoły, które rozpoczynają odlot w chwili, gdy z sąsiedniej rodzinie oblot jest w całej pełni, często dołączają się do niego. W czasie oblotu obserwujemy jego przebieg i możemy z niego wnioskować o sile i zdrowotności rodziny, a także o obecności matki. Pszczoły bez matki dłuższy czas poruszają się po przedniej ściance ula i mostku, często zanieczyszczając je. Oblatywanie się trutni świadczy o braku matki lub o strutnieniu matki. W czasie oblotu nie należy chodzić po pasiece.
Przed rozpoczęciem oblotu należy oczyścić oczka i rozszerzyć je. Zaraz po ukończeniu oblotu zwęża się je ponownie do 1 – 2 cm w zależności od siły rodziny. Ule, w których w zimie pszczoły zginęły, zatyka się i przy pierwszej okazji usuwa z pasieki.
W tym samym dniu można przeglądać pnie podejrzane o brak matki lub o niedostateczne zapasy. Pnie głodne należy wieczorem pokarmić. Jeżeli pogoda pozwala, można dokonać szybkiego orientacyjnego przeglądu pozostałych rodzin, lecz nie wyjmując, a jedynie odsuwając deski i pierwszych parę ramek, aby stwierdzić stan zapasu i obecność czerwiu. Przy tej okazji można zwęzić nieco gniazda usuwając ramki nie pokryte pszczołami. Bezmatkom można dodać matki zapasowe przezimowane w rezerwach lub w przypadku braku matek połączyć je z innymi rodzinami, w których są matki.

Źródło: Wiosenne obloty

Written by admin on Wrzesień 5th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin skanowanie lublin serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin serwis ekspresów serwis SAECO Lublin w Lublinie