VII Lubelski Festiwal Nauki   no comments

Posted at 12:00 am in Nowinki pszczelarskie

Ponad 800 wykładów, pokazów, eksperymentów naukowych czeka na uczestników VII Lubelskiego Festiwalu Nauki. Impreza, której w tym roku towarzyszy hasło “Nauka przygodą życia”, odbędzie się między 18 a 24 września.

Główną atrakcją Festiwalu będzie Piknik Naukowy, który odbędzie się w niedzielę, 19 września. Między 20 a 24 września uczestnicy Festiwalu będą mogli skorzystać z prezentacji przygotowanych przez naukowców z lubelskich uczelni i instytucji naukowych. Elementem Festiwalu będzie również II Kongres Studenckich Kół Naukowych pod nazwą “Tygiel 2010″, który odbędzie się 22 i 23 września.
Większość wydarzeń niedzielnego Pikniku Naukowego odbędzie się wokół placu Marii Skłodowskiej-Curie. Podczas eksperymentów naukowych wszystkie osoby zainteresowane chemią zobaczą jak zabarwia się płomień fajerwerków, przekonają się jak ważne jest mieszanie w procesach chemicznych. Będą mogły samodzielnie określić pH roztworów czy oszacować twardość wody. Dowiedzą się również co drzemie w miodzie, co się kryje w bryłce gleby, do czego można “namówić” ultradźwięki i jak bardzo zróżnicowany jest świat owadów.

Z kolei “Tygiel 2010″ to największa studencka impreza naukowa w województwie lubelskim – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Członkowie studenckich kół naukowych podczas 2 dni obrad i spotkań naukowych będą mogli zaprezentować swoje naukowe zainteresowania, działalność naukową i dorobek kół naukowych, których są członkami.

Głównym organizatorem i koordynatorem prac wszystkich uczelni wyższych i instytucji biorących udział w Festiwalu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Wśród 25 organizatorów Festiwalu znaleźli się m.in. Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

“Nauka zwykle stanowi świat zamknięty dla przeciętnego człowieka świat eksperymentów i analiz, zawiłych teorii i dziwnego języka, świat niezwykłych technologii i badań cząstek elementarnych” – zauważa rektor Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie prof. Andrzej Dąbrowski.

Zaznacza, że ten tajemniczy świat jest napędem cywilizacji i ma wpływ na życie każdego mieszkańca Ziemi.

“Pragniemy uchylić drzwi uczelni, instytutów, muzeów i pozwolić podejrzeć co skrywają laboratoria, nad jakimi problemami łamią głowę nasi uczeni, przed jakimi pytaniami i wyzwaniami stoi współczesna kultura i cywilizacja” – dodaje rektor UMCS.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęli m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego – prof. Barbara Kudrycka; rektor UMCS – prof. Andrzej Dąbrowski; rektor KUL – ks. prof. Stanisław Wilk.

Festiwalowe wydarzenia są bezpłatne, ale na część z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje na temat Festiwalu i jego program są dostępne na stronie: www.festiwal.lublin.pl

PAP – Nauka w Polsce, EKR

Źródło: VII Lubelski Festiwal Nauki

Written by admin on Wrzesień 14th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan