Tresura pszczół – atraktanty   no comments

Posted at 12:20 pm in Polski Miód
Pszczoła miodna i inne owady zapylające poszukując pokarmu kierują się zapachem wydzielanym przez kwitnące rośliny. Wykorzystując silną reakcję pszczół na zapach, można kierować je na uprawy wymagające lepszego zapylenia.

Ponad 80% roślin na świecie zapylanych jest przez owady. Wykorzystując silną reakcję pszczół na zapach, można kierować je na uprawy wymagające lepszego zapylenia. Jest to możliwe dzięki opryskiwaniu roślin atraktantami. Najczęściej są to preparaty pochodzenia roślinnego, które stanowią kompozycję kilku związków zapachowych, służące przywabianiu pszczół do roślin, których kwiaty są mało atrakcyjne.

Dzięki zastosowaniu atraktantów w efektywny sposób podnosi się atrakcyjność kwiatów różnych roślin i przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy pszczół i innych owadów zapylających, w następstwie czego uzyskuje się wzrost wielkości i jakości plonu. Przykładem takiego preparatu jest Pollinus. Jego aktywne składniki imitują feromon wydzielany przez pszczoły zwiadowczynie dla wskazania zbieraczkom źródła pożytku. Silny, kwiatowy zapach zwabia pszczoły, trzmiele oraz inne owady zapylające. Zwiększa więc atrakcyjność kwiatów, które w normalnych warunkach byłyby uznane za mało atrakcyjne, np. z powodu zapachu lub małej ilości wydzielanego nektaru. Pszczoły odnajdują opryskaną plantację i nie szukają nektaru na kwiatach konkurencyjnych.

Preparat maksymalizuje również zapylenie, kiedy okres zapylania jest skrócony, czy to z powodu złych warunków pogodowych np. niska temperatura (10-15°C), pochmurna pogoda, czy też gdy dana uprawa ma krótki okres zapylenia. Zalecany jest również do stosowania w rejonach, w których kwitną uprawy konkurencyjne – bardziej atrakcyjne dla pszczół.

Na plantacji potraktowanej atraktantem pszczoły pojawiają się w większej liczbie i pracują aktywniej. Po wykonaniu 2 zabiegów opryskiwania (początek i pełnia kwitnienia) przyrost plonu rzepaku mieścił się w przedziale 10,6 do nawet 23%. Oprócz zwyżki plonu (na którą składała się większa liczba zawiązanych łuszczyn z większą ilością dobrze wykształconych nasion) obserwowano również wpływ na parametry jakościowe. Po zastosowaniu preparatu obserwowano większą MTZ oraz pozytywny wpływ na zawartość tłuszczu surowego w nasionach (o ponad 1% większa w porównaniu do kombinacji nieopryskiwanej).

Źródło: wrp.pl



Źródło: Tresura pszczół – atraktanty

Written by admin on Marzec 19th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin skanowanie dokumentacji lublin