Zgnilec atakuje pszczoły w Lublinie. To już epidemia   no comments

Posted at 5:20 pm in Polski Miód

W Lublinie epidemia. We wschodniej części miasta nie można przenosić uli i owadów. – To najgroźniejsza choroba, która dotyka owady, bo bakterie zgnilca amerykańskiego mogą przetrwać kilkanaście lat – alarmują weterynarze.
– Nie wiedzielibyśmy o tej chorobie, gdyby nie jeden z hodowców pszczół, który zauważył, że czerwie (larwy pszczół) padają w jego ulach – mówi dr Tomasz Brzana, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie. Choroba pojawiła się w ulach na posesji przy ul. Dziubińskiej, w okolicach ul. Mełgiewskiej. – Czerwie zostały przekazane do Zakładu Higieny Weterynaryjnej, badania stwierdziły, że larwy zostały zaatakowane przez zgnilca amerykańskiego.

Hodowca po tym jak dowiedział się, że jego owady zaatakowała tak groźna choroba spalił ule. – Bakteria ginie w bardzo wysokiej temperaturze. Przy tej chorobie postępowanie jest radykalne, należy spalić całą rodzinę pszczół – dodaje.

W związku z chorobą Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego w Lublinie.

– Za obszar zagrożony uznano obszar obejmujący część miasta Lublin oraz część gminy Wólka obejmujący obszar zbliżony do okręgu o promieniu 3 km od ogniska choroby – tłumaczy dr Tomasz Brzana. – Na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym chorobą, zakazano do odwołania przenoszenia uli i pszczół, produktów pszczelich i narzędzi używanych do pracy w pasiece. – Choroba jest przenoszona w powietrzu, bakterie mogą wytworzyć przetrwalnik, który jest groźny przez piętnaście lat. W tym czasie, jeśli pszczoła będzie miała z nim kontakt, może się zarazić – wyjaśnia Karolina Kaniowska z Powiatowego Zakładu Weterynarii w Lublinie.

W Lublinie jest 23 zarejestrowanych hodowców pszczół.

– W najbliższym czasie planujemy kontrolę hodowli, czekamy, aż będzie chłodniej. Lekarze weterynarii zobaczą, w jakim stanie są trzymane pszczoły i czy nie są zarażone jakąś chorobą – mówi dr Brzana.

Ostatni raz chorobę zgnilca amerykańskiego, która nie jest groźna dla ludzi, zanotowano 3 lata temu.

Źróło: dziennikwschodni.plŹródło: Zgnilec atakuje pszczoły w Lublinie. To już epidemia

Written by admin on Wrzesień 5th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin kopiowanie Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format