Szerszenie zasilane słońcem   no comments

Posted at 8:40 am in Polski Miód

Szerszenie od milionów lat wyposażone są w „baterie słoneczne” – informuje „New Scientist”.

Szerszeń (fot. Małanowski)

Szerszeń wschodni (Vespa orientalis) zamieszkuje południowy wschód Europy, północny wschód Afryki i południowy zachód Azji oraz Madagaskar. Szerszenie żyją w wykopanych przez siebie podziemnych koloniach, wypełnionych plastrami podobnymi nieco do pszczelich.

Większość spokrewnionych z szerszeniami os jest najbardziej aktywna wczesnym rankiem. Natomiast szerszenie wschodnie najbardziej żwawo ruszają się w południe.

Mogłoby się wydawać, że to mało znaczący szczegół. Jednak badania Jacoba Ishay z uniwersytetu w Tel Avivie wykazały, że w odwłoku szerszeni znajduje się coś w rodzaju ogniw słonecznych.

Pod mikroskopem zewnętrzna okrywa ciała szerszenia – oskórek – ujawniła swoją złożoną budowę. Większość oskórka jest brązowa, ale niektóre fragmenty – żółte. Oprócz funkcji sygnalizacyjnej (Uwaga! Jadowity owad!) barwy te mają głębsze znaczenie – pochłaniają energię słoneczną. Brązowe fragmenty składają się z 30, a żółte – z 15 warstw. Brązowe barwi występująca także u człowieka melanina, a żółte – ksantopteryna.

Poza tym, brązowy oskórek jest pokryty rowkami, natomiast żółty – owalnymi wypustkami. Dzięki złożonej budowie absorbują 99 proc. padającego na nie światła. Jest ono przekształcane w energię elektryczną przez ksantopterynę.

Nie jest jasne, co szerszeń robi z tą elektrycznością – być może „zasila” enzymy w żółtym oskórku. W odwłoku szerszenia znajduje się narząd pełniący podobne funkcje, co ludzka wątroba. Nie jest też wykluczone, że energia ta może być wykorzystywana przez mięśnie owada. PMW

PAP – Nauka w Polsce

agt/bsz

Źródło: Szerszenie zasilane słońcem

Written by admin on Styczeń 6th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format