Protest pszczelarzy w Stróżach   no comments

Posted at 8:00 pm in Nowinki pszczelarskie

Za dwa lata pszczoły mogą wyginąć! Protest pszczelarzy w Stróżach


Pszczelarze zapowiedzieli, że w sobotę (15 października) zorganizują międzynarodowy protest. Bartnicy z naszego regionu spotykają się w Stróżach, gdzie będą domagać się wprowadzenia zakazu stosowania około 40 środków ochrony roślin, które ich zdaniem powodują masowe wymieranie pszczół.


- W sumie środków do ochrony roślin jest 850. Dla pszczół groźnych jest około 40. Są to te, które powstały na bazie substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów – wyjaśnia Tadeusz Kasztelan, pszczelarz z Tylicza.

Tadeusz Kasztelan we wrześniu 2011 roku  wygrał proces z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Ministerstwo odmówiło mi udostępnienia pełnej dokumentacji na temat dopuszczenia do sprzedaży niektórych środków ochrony roślin. Tych, które zawierają zabójcze dla pszczół substancje – powiedział bartnik. - Sąd powołał się na dostęp do informacji publicznych. Minister dostał pouczenie. To tylko połowiczny sukces.

Tadeusz Kasztelan od lutego 2009 r. zasiadał w zespole do spraw pszczelarstwa przy ministerstwie, reprezentował tam Związek Pszczelarzy Zawodowych. Zespół miał ocenić, jaka jest przyczyna wymierania owadów.

- To właśnie wtedy – podejrzewając, że może chodzić o środki ochrony roślin – poprosiłem ministra o udostępnienie odpowiednich dokumentów.

Dostał pismo z odmową. Zespół zabiegał, żeby zawiesić użycie podejrzanych substancji na dwa lata. Ministerstwo również się na to nie zgodziło.

- Groźne dla pszczół substancje są stosowane na dużą skalę jako zaprawa nasion (buraka cukrowego, pastewnych, kukurydzy i rzepaku), opryski do buraków pastewnych i cukrowych oraz kukurydzy. Opryskiwane są nimi także całe hektary lasów, sady i inne uprawy np. rzepak.

Zdaniem Kasztelana, jeśli tak dalej pójdzie, pszczoły mogą wyginąć: - Od dziecka zajmuję się pszczołami, wcześniej robił to mój dziadek i ojciec, ale od kilku lat widzę, że dzieje się coś niedobrego. Owady są słabsze i żyją krócej. W tamtym roku trzeba było dołożyć do interesu. Jestem w kontakcie z pszczelarzami z Francji, Niemiec i Włoch. Tam mają takie same problemy.

Pszczelarz z Tylicza ma 120 rodzin pszczelich. - Za dwa lata może ich zostać tylko 10. Dlatego organizujemy protest, żeby pokazać ludziom skalę problemu. Mogę zapewnić, że nie będzie blokady drogi ani palenia gum. Zachęcam wszystkich do przyjścia.

Źródło: Protest pszczelarzy w Stróżach

Written by admin on Październik 14th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin drukowanie projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy