Piernikowa wystawa   no comments

Posted at 2:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Wystawę „Świat toruńskiego piernika” od wczoraj można zwiedzać i smakować w Muzeum Narodowym

Dzieciom najbardziej podobały się warsztaty z formowania i wypiekania pierników
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Dzieciom najbardziej podobały się warsztaty z formowania i wypiekania pierników
Wystawa ma kształt toruńskiej uliczki, gdzie królują pierniki – zwykłe i bardziej korzenne. Poznamy je po kolorze.

Jak powstaje ciasto piernikowe? To tajemna receptura strzeżona od wieków. Udało nam się dowiedzieć, z czego składa się masa.

- Najważniejszymi składnikami są miód i przyprawy – mówi Maria Gessek, twórczyni i kuratorka wystawy z Muzeum Okręgowego w Toruniu. – Stara receptura mówi – dodaj miodu, ile chcesz. Do niego dolewa się gorzałki i gotuje w metalowym garnku. W moździerzu rozdrabniamy przyprawy korzenne – cynamon, kardamon, goździki, imbir i pieprz. Właśnie pieprz jest bardzo ważny, bo od niego pochodzi słowo piernik – pierny chleb. Potem przyprawy wsypujemy do miodu z gorzałką. Kiedy mikstura wystygnie, rozrabiamy ją z mąką żytnią. I ciasto gotowe.

Z tak przygotowanego ciasta każdy, kto odwiedzi wystawę w godz. 10.30, 12 i 14, będzie mógł upiec własnego piernika.

Podczas wernisażu zabawa w wypiekanie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Najpierw maluchy smarowały olejem drewniane formy, potem mocno dociskały. Żeby ciasto weszło w każdą szparkę formy. Następnie trzeba specjalnym drewniany nożykiem obciąć brzegi, gdzie ciasta jest za dużo. Tak uformowany piernik ląduje w piecu, który jest na zapleczu muzeum (nie można było ustawić go w środku, bo doszłoby do zadymienia pozostałych ekspozycji muzealnych). Własnoręcznie wypieczone ciastko każdy może zjeść albo zabrać do domu.

Wystawa w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego czynna będzie do 18 września. Bilety kosztują 10 zł i 5 zł. W czwartki wstęp dla wszystkich darmowy.

.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

Źródło: Piernikowa wystawa

Written by admin on Lipiec 17th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie plakaty lublin