MONSANTO   no comments

Posted at 9:20 pm in Nowinki pszczelarskie

Światowej sławy brytyjski naukowiec ukrywał, że przez ponad 20 lat był opłacany przez firmę chemiczną, w czasie gdy prowadził dochodzenie w sprawie zagrożeń rakiem w tej gałęzi przemysłu.
Sir Richard Doli, szanowany epidemiolog, który dowiódł, że palenie tytoniu prowadzi do raka płuc, otrzymywał w połowie lat 1980. od firmy Monsanto -wówczas czołowej firmy chemicznej, która obecnie jest bardziej znana z produkcji genetycznie modyfikowanych roślin – wynagrodzenie w wysokości 1500 dolarów dziennie za rzekome konsultacje.

W czasie gdy był opłacany przez Monsanto, pisał opinie dla Australijskiej Królewskiej Komisji prowadzącej śledztwo w sprawie potencjalnych własności rakotwórczych produkowanego przez Monsanto defolianta Agent Orange, który armia Stanów Zjednoczonych stosowała w czasie wojny wietnamskiej. Sir Doli (który zmarł w lipcu 2005 roku) stwierdził, że brak jest danych wskazujących na rakotwórczość tego związku chemicznego.

Dokumenty, które widzieli dziennikarze Guardiana, ujawniają, że sir Doli otrzymał również wynagrodzenie w wysokości 15 000 funtów od Stowarzyszenia Producentów Przemysłu Chemicznego oraz dwóch wielkich firm Dow Chemicals i ICI za sporządzenie przeglądu, który oczyścił w dużym stopniu stosowany w tworzywach sztucznych chlorek winylu z jakichkolwiek podejrzeń o związek z rakiem, z wyjątkiem raka wątroby, z którą to opinią nie zgadza się Światowa Organizacja Zdrowia. Ów przegląd był przez ponad dekadę wykorzystany przez handlowe stowarzyszenie producentów do obrony tego związku chemicznego.

Te rewelacje wprawiają w zakłopotanie naukowców i innych wielbicieli pionierskich…

(Źródło: The Guardian, Wielka Brytania, 8 grudnia 2006, www.guardian.co.uk/science/story/ 0„1967386,00.html)

Źródło: MONSANTO

Written by admin on Październik 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie drukowanie z internetu