Miody Pitne w Rosyjskiej Tradycji no comments
A szkoda. Produkcję miodu pitnego można porównać do wytwarzania wina – jest to prawdziwa sztuka. Po pierwsze, potrzebne były olbrzymie ilości miodu, jak na tamte czasy dość drogiego. Po drugie, miód pitny wytwarzany sposobem zimnym, mógł dojrzewać do stanu idealnego przez wiele lat – taki sposób oraz wynik nazywano „miodostaw”, gdyż miód odstawiano na dłużej. Znacznie później zaczęto miód gotować. Po tym, jak przez miesiąc fermentował w beczce, dokonywano jego sterylizacji przez gotowanie. Taki miód był bardzo smaczny, lecz jego przygotowywanie trwało o jakieś piętnaście lat krócej… Skoro napój cieszył się szczególnym wzięciem w dniach świątecznych, proces przyrządzania należało w jakiś sposób przyśpieszyć, dlatego „miód gotowany” zaczął wypierać „miodostaw”. Jednak oryginalny przepis wcale się nie zmienił.
„Miód przyrządzano z trzech tylko części składowych – potrzebne były miód, woda i drożdże. Wszystkie dodatki i domieszki stanowią jedynie próbę zmiany smaku czy zwiększenia mocy. Prawdziwy miód pitny nigdy nie jest mocniejszy niż 10 stopni”, – zapewnia Natalia Dobrijanik, pracowniczka muzeum „Kostromskaja Słoboda”, gdzie otwarta jest ekspozycja poświęcona tradycyjnym napojom rosyjskim.
Dodajmy, że obecnie w Rosji działają dwie fabryki do produkcji miodu pitnego – czyli miodosytnie – w Suzdalu i w Kołomnie w okolicach Moskwy. W Suzdalu jest wytwarzany nawet miód pitny bezalkoholowy, skosztować go mogą wszyscy.
Ponadto, miód jest świetnym zastępstwem piwa. Zresztą, tylko w teorii. Spróbujmy tego w praktyce, przyrządzając miód pitny w warunkach domowych. Znaleźliśmy dla naszych słuchaczy przepis nie bardzo złożony. Zresztą, nie bardzo też zgadzający się z tradycyjnymi przepisami, lecz taki właśnie jest smaczniejszy.
Składniki: 2 kilogramy miodu, jedna szklanka wiśni bez pestek, jedna szklanka truskawek czy poziomek, jedna szklanka wody, 25 gram pieczywa i 25 gramów drożdży piwnych. Jagody trzeba wypłukać, dodać do miodu i rozetrzeć, dodać wodę gotowaną, kawałeczek chleba żytniego, namoczonego w drożdżach. Pozostawić do fermentacji na okres od 2 do 3 tygodni, po czym zlać płyn do innego naczynia, postawić w ciepłym miejscu dla zakończenia fermentacji. Im dłużej miód będzie dojrzewać, tym będzie lepszy.
source:http://polish.ruvr.ru
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.