Miód i jego wartości   no comments

Posted at 11:20 am in Nowinki pszczelarskie

Już nasi przodkowie wiedzieli jakie zbawienne znaczenie ma dla naszego organizmu miód. Zawiera ona bowiem nie tylko substancje odżywcze, ale także substancje lecznicze. Składa się w prawie 80 procentach z cukrów prostych, a dodatkowo zawiera kwasy, enzymy, białko i substancje bakteriobójcze oraz wodę. Miód to także źródło witaminy A, B, C i K.

Znajdują się w nim także mikro i makroelementy, w tym żelazo, mangan i magnez. Stosujemy miód zazwyczaj w sezonie jesiennym i zimowym celem ochrony przed przeziębieniami, jednak może on być z powodzeniem stosowany w ciągu całego roku, głównie przez osoby chore na serce, wątrobę, jak również cierpiące na reumatyzm oraz mające kłopoty z przemianą materii. Jednak nie tylko osoby chore powinny go spożywać, ale także osoby zdrowe, celem wzmocnienia i odporności swojego organizmu.

Możemy w zależności od surowca z jakiego powstał podzielić miód, na miód spadziowy, miód nektarowy (miód kwiatowy) oraz miód mieszany (nektarowo-spadziowy lub spadziowo-nektarowy).

Miody spadziowe, których jest ich w naszym kraju najwięcej, głównie pochodzą z jodły i świerka. Bardzo rzadko spotkamy miody spadziowe z drzew liściastych. Miody te są pomocne w zakresie leczenia schorzeń dróg oddechowych. Najczęściej są w odcieniach ciemnych lub szarych. Gdy występują w stanie płynnym są zazwyczaj koloru czarnego, a gdy się krystalizują ich kolor ulega rozjaśnieniu. Miody spadziowe z drzew iglastych posiadają bardzo łagodny smak. Znajdziemy w nich dużą cześć cukrów złożonych, których praktycznie nie ma w miodach nektarowych.

Miody nektarowe (kwiatowe) zazwyczaj są jasne, posiadają wyraźny aromat. Pochodzą z nektaru najczęściej różnych roślin. Określa się je nazwą rośliny, z której głównie pochodzą, stąd też możemy spotkać miód rzepakowy, miód wrzosowy, miód akacjowy, miód gryczany, miód lipowy, miód koniczynowy, miód wielokwiatowy.

Miody mieszane są to miody składające się jak w części z miodu spadziowego i miodu nektarowego.

Źródło: Miód i jego wartości

Written by admin on Listopad 28th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy