Książe Karol edukuje angoli ekologicznie   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Ekologiczny tryb życia staje się popularnym modelem postępowania. Książę Karol wykorzystując swoją pozycję oraz możliwości, edukuje Brytyjczyków, jak powinni dbać o środowisko.

Zielona kraina

Brytyjski następca tronu w swych działaniach nie ogranicza się jedynie do suchych nakazów. Już w 1987 roku wraz z Prince’s Foundation for the Built Enviroment, przedstawił plany stworzenia ekologicznego miasteczka. Miejsca, gdzie „priorytety będą mieli ludzie, a nie samochody”. Aluzja do współczesnego świata zdominowanego przez technologiczne rozwiązania, doskonale obrazowała zamysły Księcia. Tereny przeznaczone na realizację projektu zajmujące powierzchnię 150 ha, to obszar południowo-wschodniej Anglii (hrabstwo Devon). Sherford, bo taką nazwę nosi częściowo udostępniona już miejscowość, zdaje się być idealnym miejscem do życia. Zobaczmy zatem, jak wygląda ekologiczna kraina Księcia Karola.

Choć realizacja projektu ma zostać zakończona dopiero w 2020 roku, już teraz w dwóch częściach miasta mieszka około 1,5 tys. ludzi. Pierwsi z nich osiedli tam w 1993 roku. Większość zabudowy powstała w ulubionym stylu Księcia – to budynki w duchu architektury gregoriańskiej, charakterystyczne dla starych budowli zachodniej Anglii. Żadne z nich nie są jednak wyższe niż trzykondygnacyjne domostwa. Oprócz nich, przy ulicach Sherford zobaczyć można efektowne i bardziej nowoczesne konstrukcje. Niektóre z nich przypominają piękne, kamienne zameczki; pozostałe to budowle wzorowane na tych z londyńskiego Kensington. Choć część domów zbudowanych jest z gazobetonowych cegieł, w większości przypadków wykorzystuje się do tego lokalne surowce, takie jak kamień czy drewno. Z kolei we wszystkich budynkach zrezygnowano z okien PCV, a zamontowano te wykonane z drewna. W niedalekiej przyszłość, każde z gospodarstw ma zostać wyposażone w kolektory słoneczne do ogrzewania wody czy przetwornice energii słonecznej na elektryczną. Urządzenia te mają na celu redukcję zużycia energii tradycyjnymi sposobami aż o 70%.

Do pracy tylko rowerem

Plan miasta ułożony jest w taki sposób, by pośród zwykłych budynków mieszkalnych, rozmieścić siedziby firm, biura czy fabryki – miejsca pracy tutejszej ludności. Dzięki temu mieszkańcy mogą zrezygnować z poruszania się samochodem, na rzecz dojazdu rowerem czy przejścia odległości pieszo. Pomimo tego, przy każdym z domów znajdują się dwa garaże. I choć Sherford powoli staje się samowystarczalnym organem, trudno oczekiwać od ludzi, iż nie będą podróżować do większych miast czy gdziekolwiek indziej poza obszar miejscowości. Dziś na terenie osady zatrudnienie znajduje blisko tysiąc mieszkańców. Pozostała część w dalszym ciągu dojeżdża do pracy poza granice Sherford.

Jak podaje portal polityka.pl, w przeprowadzonym ostatnio referendum, 86% mieszkańców jest zadowolonych z przeprowadzki i nowego trybu życia, jaki prowadzą z dala od wielkich aglomeracji. Zgodnie twierdzą także, że projekt,w którym uczestniczą, jest szansą na lepszą, niestandardową przyszłość.

Ekologiczne przykazania Księcia Karola

Kolejną dawką ekologicznych zasad jest 20 obowiązków, opracowanych przez Księcia. Monarcha wzywa m.in. do zaprzestania kąpieli w wannie na rzecz krótkiego prysznica, maksymalnego wykorzystywania produktu czy używania opakowań wielokrotnego użytku. Proponuje zakup napojów w szklanych butelkach oraz zamianę paliwa na to przyjazne środowisku.
Sam Książę Karol od 20 lat sprzedaje naturalną żywność sygnowaną swoją marką. Duchy Originals to produkty wykonane z pochodzących z ekologicznych farm warzyw i owoców. Choć dobra te kosztują znacznie więcej niż podobne produkty, chętnych wciąż przybywa. Ekologiczna żywność Księcia Walii, skierowana jest przede wszystkim do LOHAS (Lifestyle of Health and Sustainability) – ludzi prowadzących zdrowy tryb życia, którzy za słoiczek eko-dżemu są w stanie zapłacić 8 euro. Całkowity zysk ze sprzedaży produktów Duchy Originals, przeznaczony jest na cele charytatywne.

Wielkie starania

Pomimo wszystkich swoich starań, Książę Karol posądzany jest o hipokryzję. Choć wszystkie jego samochody (Jaguar, Audi, Range Rover, Aston DB6) napędzane są biopaliwem, cena ich produkcji nie wydaje się być oszczędnym rozwiązaniem. Większość książęcych aut jeździ na biodestylu z oleju roślinnego, natomiast unikatowy Aston, napędzany jest etanolem powstającym z destylacji białego wina!

Gdy stosunkowo niedawno Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds postanowiło zmienić figurę Księcia Karola, zrodził się pomysł, by powstała ona z materiałów przyjaznych środowisku. Starannie dobrane środki to: wosk pszczeli, glina i włókna szklane oraz naturalne barwniki. Zatrudnione do tej pracy osoby, tworzyły jedynie przy świetle dziennym, a do pracy dojeżdżały na rowerach” – dowiaduje się polityka.pl. Praca nad podobizną monarchy, okazała się jednak równie kosztowna, jak jej stary odpowiednik.

Ekologiczne działania Księcia Karola mogą śmieszyć, irytować czy być uważane za mało przydatne. Jednak w czasach, gdy środowisko naturalne tak niebezpiecznie staje się zależne od ludzkich czynów, warto choćby w ten sposób zwrócić uwagę na jego problemy.

Źródło: Książe Karol edukuje angoli ekologicznie

Written by admin on Wrzesień 15th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie wydruki z internetu lublin skanowanie lublin skanowanie lublin hempla 4 wydruki lublin centrum