Kraina winem i miodem płynąca no comments
XII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina, 23 -25 września 2011
Miód chyba wszystkim kojarzy się pozytywnie – jest słodki, zdrowy i dostępny pod wieloma postaciami. Złocisty lejący się na chlebie, do białego sera, do herbaty, a może miód pitny – na poprawę humoru? Albo pachnące świeczki miodowe, stawiane w prawosławnych cerkwiach przed ikonami. Dla pań znajdą się kosmetyki na bazie miodu – kremy, balsamy, odżywki. A dla tych z problemami skórnymi czy gardła – wiadomo, propolis. Jednym słowem miód jest dobry na wszystko! A jeśli chcieć wiedzieć, jak bardzo dobry… najlepiej odwiedzić święto miodu, żeby odkryć wszystkie jego tajniki.
Dolnośląskie Święto Miodu i Wina jest imprezą cykliczną odbywającą się w Parku Miejskim w Przemkowie w ostatni weekend września. Jest to o tyle niezwykłe, że niewielki Przemków nie może poszczycić się ani wielowiekową tradycją pszczelarską ani zapleczem naukowym, predestynującym go do bycia ważnym ośrodkiem pszczelarskiego świata. Jednak stał się miejscem, gdzie od roku 2000 sezon pszczelarski lubią kończyć zarówno pszczelarze jak i amatorzy ich produktów. Oprócz licznych wystawców i publiczności, przyjeżdżają tu także politycy różnego szczebla oraz przedstawiciele Kół i Związków Pszczelarskich wielu regionów Polski, włącznie z prezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego. W 2010 roku ten trzydniowy event mimo nie najlepszej wówczas pogody odwiedziło ponad 120 wystawców oraz 15 tysięczna publiczność. Dominowali wśród niej mieszkańcy Dolnego Śląska, ale byli także goście z sąsiednich województw: Wielkopolski i Lubuskiego, z pozostałych części kraju, a także Czech i Niemiec w tym – co szczególnie sympatyczne – grupa byłych mieszkańców Przemkowa i ich potomków.
Celem imprezy jest szeroko pojęta integracja środowiska pszczelarskiego oraz upowszechnienie wiedzy na temat miodów i produktów pszczelich, a także dystrybucja samych produktów. Odbywają się więc liczne konkursy, pokazy, wykłady oraz organizowane są inne atrakcje przyciągające tłumy. Nie może zabraknąć także obowiązkowego przy tego typu imprezach jarmarku, na którym można zakupić miody pszczele niemal wszystkich odmian, w tym również pitne (m. in. „Złoto Przemkowa”). Święto zyskało już swój rozpoznawalny produkt markowy – niemal wszystkim, którzy kiedykolwiek z nim uczestniczyli kojarzy się ono z jedynym w swoim rodzaju miodem wrzosowym z Borów Dolnośląskich. Główną atrakcją imprezy jest Bieg po Miód, w którym każdy, kto dobiegnie do mety, otrzymuje czarkę miodu. Biorą w nim udział zarówno dorośli jak i dzieci – najmłodsi uczestnicy to przedszkolaki. Jako zawodnicy do udziału w tej imprezie zapraszane są także osoby niepełnosprawne. Uczestnicy biegu są zagrzewani do walki przez znanych gości, np. Artura Partykę, Sebastiana Chmarę czy Wojciecha Fortunę. W trakcie imprezy odbywa się także spotkanie osób niepełnosprawnych, konferencje naukowe poświęcone tematyce miodowej (np. „Zastosowanie produktów pszczelich w medycynie i kosmetyce”, „Masowe ginięcie pszczół – czy nosema ceranae zagraża naszym pszczołom”), pokazy miodobrania. Niedzielny poranek zaczyna się od ekumenicznej liturgii w (na przemian) jednym z czterech kościołów znajdujących się miasteczku. Jest ona koncelebrowana przez krajowego duszpasterza pszczelarzy wyznania prawosławnego, z udziałem księży wszystkich przemkowskich parafii rzymsko – katolickich i grecko-katolickiej, a także diecezjalnego duszpasterza pszczelarzy Kurii Legnickiej. W liturgii biorą udział delegacje związków pszczelarskich ze sztandarami oraz święci się liczne dary: miód, woskowe świece, bryły wosku, z którego wierni prawosławnego kościoła odlewają później dziękczynne świeczki. Potem wręczane są nagrody dla pszczelarzy w konkursu na „Wzorową Pasiekę” i na „Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne” Dolnego Śląska pod honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego i Marszałka Dolnośląskiego Województwa. Laureaci pierwszej nagrody przejmują na rok Proporzec Przechodni „Wzorowej Pasieki Dolnego Śląska” oraz Proporzec Przechodni „Wzorowego Gospodarstwa Pasiecznego Dolnego Śląska”. W trakcie spotkań organizowany jest także Konkursu na najlepszy miód oferowany podczas Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina, organizowanego przez Urząd Miasta Przemkowa i Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej w Legnicy jako promocja dobrych miodów, ich producentów oraz integracja środowiska pszczelarskiego. Do konkursu zgłaszanych jest co roku około 80 miodów, a nagrody są przyznawane w rozmaitych kategoriach – według gatunków miodów: akacjowy, gryczany, lipowy, rzepakowy, spadziowy, wrzosowy, wielokwiatowy. Organizowany jest również Konkurs na „Najlepsze produkty lokalne Wrzosowej Krainy”. Tradycją jest również sadzenie lip miododajnych w Alei Lipowej.
Organizowane są także pokazy i atrakcje dla najmłodszych jak występy klaunów czy dmuchanie olbrzymich baniek mydlanych. Liczne występy zespołów ludowych w tym Przemkowskiej Orkiestry Dętej Zarówno, tanecznych i teatralnych. W sobotę jak i w niedzielę wieczorem występują gwiazdy muzyki rozrywkowej – w minionych latach byli to m. in. Big Cyc czy Budka Suflera.
Program tegorocznej edycji zapowiada się równie atrakcyjnie. Całość rozpocznie się spotkaniem dla młodzieży (Świętem Młodzieży Wrzosowej Krainy w Przemkowskim Ośrodku Kultury), a w weekend rozpocznie się właściwe świętowanie z Ogólnopolskim Biegiem po Miód, spotkaniem osób niepełnosprawnych, pokazem miodobrania i występami zespołów muzycznych i tanecznych. Z kolei wieczorne koncerty w tym roku – to sobotnia noc z hip hopem i regge oraz niedzielny koncert zespołu Kombi. Nie zabraknie także ekumenicznego nabożeństwa, ogłoszenia wyników tradycyjnych już konkursów – na „Wzorową Pasiekę”, „Wzorowe gospodarstwo pasieczne”, najlepszy „Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich” oraz najlepsze produkty lokalne Wrzosowej Krainy. Wśród atrakcji dla młodszych i starszych należy koniecznie zwrócić uwagę na pokaz pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich oraz paradę motocykli z prezentacją jazdy ekstremalnej, a także miasteczko „Szkoła Klownów”, w którym będzie można nauczyć się pantomimy, żonglerki, kręcenia talerzami, chodzenia na szczudłach czy malowania twarzy (w sobotnie popołudnie) oraz miasteczka „Fabryki niespodzianek”, w którym będzie można zapoznać się z produkcją mydła, montownią jubilerską, klockarnią czy tapicernią (w niedzielne popołudnie).
Organizatorami imprezy są Urząd Miejski w Przemkowie, Przemkowski Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Polkowicach, Towarzystwo Wspierania Pszczelarstwa w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, Dolnośląski Oddział Parków Krajobrazowych w Piotrowicach. Więcej informacji na
www.swietomiodu.przemkow.npc.pl
Źródło: Kraina winem i miodem płynąca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.