Czy GMO jest naprawdę niezbędne?   no comments

Posted at 10:00 pm in Nowinki pszczelarskie

GMOBrytyjski rządowy think-thank Foresight, którego zadaniem jest przewidywanie globalnych kryzysów, wzywa do „pilnych działań” w celu zapobiegania niedoborom żywności, które mają spowodować nawet 50% wzrost cen podstawowych artykułów spożywczych w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Zespół stara się przekonać opinię publiczną, że żywność modyfikowana genetycznie może okazać się niezbędna w obliczu „eksplozji przyrostu naturalnego światowej populacji”, mającego spowodować przeludnienie planety. Przeludnienie ma pociągnąć za sobą wzrost cen ropy, ograniczenia w dostępie do wody, wpędzić miliony ludzi w głód, ma wywołać zamieszki i spowodować nasilenie masowej migracji ludzi. Jak mówią badacze Foresight, ceny żywności osiągnęły rekordowy poziom, tłumaczą to nieurodzajem spowodowanym niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które spowodowały wzrost cen zboża, cukru i mięsa.

Foresight przewiduje, że światowa populacja wzrośnie z 6,9 miliarda do około 9 miliardów ludzi. Poprzez zatłoczenie Ziemi ma dojść do zwiększonego zapotrzebowania na wodę, żywność i energię. Rządowi naukowcy snują ponure prognozy powszechnego głodu, spowodowanego m.in. zmianami klimatycznymi, powodującymi nieurodzaj. Współautor raportu Foresight, prof. Charles Godfray z Uniwersytetu Oxford mówi o dużym ryzyku znacznego wzrostu cen żywności w ciągu najbliższych 30-40 lat. „- Będziemy zmuszeni do produkcji znacznie większej ilości żywności na tej samej ilości ziemi co dziś, bez naruszenia środowiska naturalnego” – mówi Godfray.

Zespół złożony z 40 naukowców z 35 krajów wzywa do „zielonej rewolucji” w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych. „Rewolucja” ta ma obejmować zarówno tradycyjne, ekologiczne uprawy jak i te dostarczające modyfikowaną genetycznie żywność. Jej częścią ma być również szkolenie rolników z mniej zamożnych krajów.

Foresight wzywa również do radykalnego ograniczenia marnotrawienia pożywienia. Prof. John Beddignton, szef brytyjskich naukowych doradców rządowych, mówi, że niemożliwym jest wyżywienie rosnącej populacji ze źródeł naturalnych, które są zużywane szybciej niż mogą być uzupełniane. Powiedział także, że około miliarda ludzi na ziemi głoduje, podczas gdy ponad miliard konsumuje dobra ponad stan.

Powołane przez rządy i korporacje zespoły naukowe i ich raporty mogą być odpowiedzią na coraz bardziej słyszalne głosy protestu przeciwko żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). Czarne prognozy, wizja przeludnienia i powszechnego głodu oraz niezbędność produkowania modyfikowanej żywności jest świetną odpowiedzią na żądania dostępu do zdrowego, nie modyfikowanej pożywienia. Foresight i inne tego zespoły w swoich raportach pomijają fakt szkodliwości genetycznie modyfikowanych produktów.

Źródło: Czy GMO jest naprawdę niezbędne?

Written by admin on Styczeń 31st, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin serwis ekspresów naprawa ekspresów Lublin w Lublinie