Beskid Sądecki z Bartnikiem   no comments

Posted at 10:00 am in Nowinki pszczelarskie

Miejsce dla każdego

Krzysztof Lech,Marcin Lewicki

To jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Swoje miejsce znajdą tu wędrowcy, łasuchy, samotnicy i rodziny z dziećmi. Planując wakacje, warto pomyśleć o Beskidzie Sądeckim

Piękne widoki Beskidu Sądeckiego z pewnością urzeką każdego, kto wybierze się tutaj na wypoczynek 

źródło: materiały prasowe
Piękne widoki Beskidu Sądeckiego z pewnością urzeką każdego, kto wybierze się tutaj na wypoczynek

Stary Sącz z klasztorem ss. Klarysek, nowosądeckie Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny, kościoły i cerkwie, z których wiele tworzy Szlak Architektury Drewnianej, pijalnie wód mineralnych, Krynica, Muszyna, Rytro, Szczawnica. Szlaki górskie o różnym stopniu trudności – dla spacerowiczów i wytrawnych wędrowców, na krótką przechadzkę czy kilkudniową wyprawę. To Beskid Sądecki w pigułce, nie gorzkiej, raczej – wielosmakowej.

 

Dzieciaki rządzą

Skąd w krowie bierze się mleko? Czy można upiec chleb w domu? Z czego powstają prawdziwe oscypki? Odpowiedzi na te pytania i dziesiątki innych najmłodsi goście znajdą w gospodarstwach agroturystycznych, uczestniczących w programie „Małopolska wieś dla dzieci”. To jedna z najnowszych ofert regionu, która powstała niejako na zamówienie. Wymyśliła ją Bożena Srebro z Sądeckiej Organizacji Turystycznej po tym, jak dziesiątki osób dopytywały się o ofertę dla rodzin z dziećmi, która nie będzie ograniczona do koślawej huśtawki na podwórku czy kupki ziemi udającej piaskownicę.

– Przed stworzeniem szlaku przygotowaliśmy 10-punktowy Kodeks Małego Gościa, który ma wytyczać zasady obowiązujące we wszystkich gospodarstwach biorących udział w projekcie – mówi Bożena Srebro z Sądeckiej Organizacji Turystycznej. – Przewodnią myślą tego przewodnika są m.in. hinduskie przysłowie: dzieci to goście, którzy pytają o drogę oraz sekwencja Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – dodaje.

W obiektach, które przystąpiły do programu, są nie tylko place zabaw, ale także odpowiednio przygotowani gospodarze, którzy wiedzą, jak się dziećmi zająć, co im pokazać, jak zainteresować otaczającym je światem. W pokojach są łóżeczka, wanienki i inne wygody niezbędne najmłodszym turystom.

Gospodarstwo jest nim nie tylko z nazwy – warunkiem przystąpienia do programu jest jego faktyczne działanie, a także prowadzenie regionalnej kuchni. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki.

Wszystkie zajęcia dla dzieci mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie oraz doświadczenie pedagogiczne. Rodzice mają wtedy czas dla siebie. Pobyt U Grzegorza, w Orlim Gnieździe czy w Eko-łatce może być nie tylko ciekawą, ale też korzystną alternatywą dla wyjazdu do ośrodka wypoczynkowego czy kolonijnego.

 

Życie miodem słodzone

Ten fragment mogą pominąć osoby obsesyjnie dbające o linię – będzie dużo, dobrze i smacznie, a przy tym – zdrowo. Zielarze i pszczelarze mają bowiem swoje sposoby, żeby ich goście długo po wyjeździe wspominali kulinarne rozkosze.

Będąc w tym regionie, koniecznie trzeba zajrzeć do Sądeckiego Bartnika w Stróżach, stanowiącego połączenie gospodarstwa pasiecznego z muzeum pszczelarstwa na wolnym powietrzu. Odbywają się tu miodobrania w prawdziwej pasiece, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz degustacje – a nic nie nastraja tak optymistycznie na cały dzień, jak odrobina miodu pitnego do śniadania, oczywiście, o ile nie mamy w planach prowadzenia samochodu.

Nieco mniejszym, ale też wartym odwiedzenia jest Skansen Barci w Kamiennej. Prawdziwą kulinarną przygodę proponują zielarze. Wystarczy odwiedzić jedno z gospodarstw oznaczone logo „Wsi pachnącej ziołami”, by zrozumieć, że to, co na co dzień kupujemy w torebkach jako przyprawy, to zaledwie namiastka natury. Gospodarze nie tylko komponują kompletny posiłek, przygotowany w dużej części na bazie tego, co rośnie w ich ogródkach.

Czyż takie propozycje, jak jagnięcina w sosie porowym z czosnkiem, gazdowskie pierogi z ziołami i okrasą albo świeża ryba w skorupce ziołowej, nie działają na wyobraźnię? A jeśli do tego pan domu zaproponuje zioła własnej roboty w postaci płynnej, wieczór może się przeciągnąć.

 

Pieszo, konno, na dwóch kółkach

Grzechy popełnione przy suto zastawionym stole można bardzo łatwo zmazać. Szlaki piesze w Beskidzie Sądeckim są jednymi z najpiękniejszych w Polsce, a widoki z wędrówki zapadają w pamięć na bardzo długo. Nie trzeba porywać się od razu na wielką wyprawę, spacerowicze mają sporo tras, które można pokonać niewielkim wysiłkiem w godzinę lub dwie. Z kolei „plecakowcy” mogą nie schodzić z gór przez kilka, kilkanaście dni z rzędu.

Na rowerzystów czeka Karpacki Szlak Rowerowy, przebiegający m.in. przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro oraz Stary i Nowy Sącz, co pozwala połączyć zwiedzanie najważniejszych miejscowości regionu z obcowaniem z przyrodą oraz pokonywaniem kolejnych wzniesień. W sumie szlak główny i szlaki łącznikowe liczą ponad 800 km!

Na wytrawnych cyklistów czeka Karpacki Maraton Rowerowy im. Jacka Bugańskiego (w tym roku start 30 lipca) – jego trasa prowadzi po asfaltowych i gruntowych drogach okolic Nowego Sącza, a każdy rowerzysta może się poczuć przez kilka godzin jak uczestnik Tour de Pologne.

Świetną alternatywą dla roweru są wczasy w siodle – od nauki jazdy, po kilkudniowe rajdy z przewodnikiem. Warto też pamiętać, że sporo miejscowości na Sądecczyźnie to uzdrowiska, co najlepiej świadczy o walorach przyrodniczych tego zakątka Polski.

źródło: Życie Warszawy

Źródło: Beskid Sądecki z Bartnikiem

Written by admin on Kwiecień 30th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format