Zniszczona praca pszczelarza   no comments

Posted at 6:20 pm in Nowinki pszczelarskie
Biały Dunajec: Więcej niż wandalizm
Piętnaście uli przewrócili wandale w Białym Dunajcu. Nie wiadomo czy pszczoły, które były już przygotowane do zimowli, przeżyją.
- Pszczelarski sezon zaczyna się od jesieni. Nawet jeśli któraś z tych rodzin przeżyje zimę, na wiosnę może być osłabiona. Kłąb, w który zbijają się przed zimą pszczoły, został rozluźniony, to oznacza obniżenie w nim temperatury, a tej nocy było tu minus cztery stopnie - martwi się Jacek Sikoń, pszczelarz, któremu w pasiece wizytę złożyli wandale.
- Pszczelarski sezon zaczyna się od jesieni. Nawet jeśli któraś z tych rodzin przeżyje zimę, na wiosnę może być osłabiona. Kłąb, w który zbijają się przed zimą pszczoły, został rozluźniony, to oznacza obniżenie w nim temperatury, a tej nocy było tu minus cztery stopnie – martwi się Jacek Sikoń, pszczelarz, któremu w pasiece wizytę złożyli wandale.

Jacek Sikoń, pszczelarz z Białego Dunajca zastał w pasiece prawdziwe pobojowisko. Poprzewracane do góry nogami ule, rozsypane po trawie ramki, rozsypane pszczoły, część owadów przygnieciona. Wandale grasowali w pasiece w nocy.

- Wczoraj byłem jeszcze w pasiece i wszystko było w porządku, a rano teść przychodzi i mówi, że w pasiece ktoś poprzewracał ule. To więcej niż wandalizm. To totalna głupota. O tej porze może to być dla pszczół zabójcze. Nie wiem, czy po czymś takim przetrwają zimę – martwi się bartnik. – Widać, że ktoś kopał po tych ulach z wielką siłą – dodaje.

54-pniowa pasieka znajduje się za wsią, na skraju lasu. W pobliżu nie ma żadnych sąsiadów. Ule były już ocieplone, pszczoły nakarmione, zbite w kłęby, co nawet przy dużych mrozach pozwala utrzymać owadom odpowiednią temperaturę. – Nie wiem, czy po takim stresie pszczoły przezimują. Nie wiem też, czy nie zostały przygniecione jakieś matki, a na poddawanie rodzinom nowych królowych, jest już za późno – mówi. – Pszczelarski sezon zaczyna się od jesieni. Nawet jeśli któraś z tych rodzin przeżyje zimę, na wiosnę może być osłabiona. Kłąb, w który zbijają się przed zimą pszczoły, został rozluźniony, to oznacza obniżenie w nim temperatury, a w tej nocy było tu minus cztery stopnie – narzeka Jacek Sikoń. – Mógł też zmarznąć czerw, którego jeszcze trochę w ulach jest – twierdzi.

Przygotowanie pszczół do „zimowli” zaczyna się w połowie sierpnia. Polega na codziennym karmieniu owadów syropem, leczeniu warrozy kwasem szczawiowym, ocieplaniu każdego ula. – Nie chodzi tylko o materialne straty, ale o zagrożenie dla pszczół i fakt że wynikiem czyjejś głupoty, bezmyślnego wybryku może być utrata dla tych rodzin całego przyszłego sezonu – tłumaczy bartnik. – A i strata dla całej przyrody, bo nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jaką rolę pszczoły odgrywają, a przecież jest ich coraz mniej.

Pszczelarz nie ma pojęcia, kto mógł dopuścić się takiego wandalizmu. Twierdzi, że nie ma żadnych wrogów, pasieczysko nikomu nie przeszkadza.

Sprawców szuka policja. – Prowadzimy postępowanie w sprawie uszkodzenia mienia. Trwają intensywne czynności – potwierdza podinsp. Kazimierz Pietruch, rzecznik zakopiańskiej policji.

Beata Zalot

Źródło: Zniszczona praca pszczelarza

Written by admin on Listopad 7th, 2012

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format skanowanie lublin