Wielkie żuwaczki indonezyjskiej osy   no comments

Posted at 4:00 am in Polski Miód

Indonezyjska osa ma żuwaczki większe od głowy i dłuższe od przednich nóg- informuje „New Scientist”.
Osa, która połyskliwym czarnym pancerzem przypomina nieco „Obcego”, stworzonego przez H.R.Gigera, żyje na indonezyjskiej wyspie Sulawesi i ma długość 4 centymetrów. Jej żuwaczki są tak długie, że w pozycji zamkniętej krzyżują się, a ich końce sterczą po przeciwnej stronie głowy.
Odkrywcą osy jest Lynn Kimsey z University of California w Davis, która napotkała owada w górach Mekongga. Chce nazwać ten gatunek „Garuda” od mitycznego półczłowieka, półorła.
Garuda wydaje się występować rzadko – w ciągu trzech lat Kimsey znalazła tylko sześć osobników. Plany odkrywkowej eksploatacji rud niklu w górach Mekongga mogą być zagrożeniem dla os.
Wbrew pozorom nie jest to największa osa na świecie – za taką uważana jest przekraczająca 6 centymetrów Pepsis heros, która poluje na znacznie większe od siebie włochate pająki – ptaszniki.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

pmw/ agt/bszŹródło: Wielkie żuwaczki indonezyjskiej osy

Written by admin on Sierpień 28th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie skanowanie dokumentacji lublin plakaty lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy