Na Wigilijnym stole – dary lasu, wody i ziemi.   no comments

Posted at 5:00 am in Polski Miód

Każda z potraw znajdujących się na wigilijnym stole ma symboliczne znaczenie.
Na wigilijnym stole powinny znaleźć się dary lasu, wody i ziemi. Każda z dwunastu potraw ma znaczenie symboliczne. Z lasu pochodzą grzyby, miód i orzechy. Z pola zboża, kasza , owoce i warzywa, a z wody ryby. Z tych produktów przyrządza wigilijne potrawy.
Chociaż w różnych regionach Polski mogą być inne, przygotowywane są z produktów, które mają symboliczne znaczenie i powinny znaleźć się na wigilijnym stole.

Chleb: symbolizuje dobrobyt i początek nowego życia.
Ryba: przypisuje się im przede wszystkim znaczenie religijne. Już bowiem Egipcjanie i Babilończycy uważali je za istoty święte.
Znak ryby przypomina o chrzcie, zmartwychwstaniu i nieśmiertelności. Symbolizuje on wolność i harmonię. Jej grecka nazwa oznacza skrót „Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciela. Potrawy z ryb dają zdrowie i dostatek, a karp miał pomóc uzyskać długowieczność.
Kapusta: według wierzeń chroni od złego i przyciąga dostatek. Przypisywana jest jej życiodajna siła dzięki której przyroda budzi się na wiosnę. Kapusta z grochem lub z grzybami miała przyciągać zdrowie i wzmacniać płodność.
Miód: symbolizuje kobiecą słodycz, ale także Chrystusa i słodycz służenia mu.
Grzyby: w starożytnym Rzymie i Egipcie uznawane były za pokarm bogów. Według wierzeń ludowych mają ułatwiać kontakty ze światem zmarłych.
Z makiem przygotowuje się m.in. makówki, makowce, kutię. Symbolizuje on płodność i dostatek, a także ciszę ,zmartwychwstanie i pociechę.
Orzechy: symbolizują mądrość , pieniądze i płodność. Wzmacniają zdolności intelektualne, spożyte w Wigilie miały również przez cały rok chronić przed bólem zębów, także przynieść domowi przychylność.
Barszcz: wierzono, że buraki zapewniają długowieczność, a także urodę.

Źródło: Na Wigilijnym stole – dary lasu, wody i ziemi.

Written by admin on Grudzień 22nd, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin zesłańców sybiru lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format