Kolejne wybitne unikaty – Pasieka Kujawskie Miody   no comments

Posted at 9:20 am in Miód pitny
Data: 24 sierpnia 2011
Uczestnicy: – Bramborak,.Koczownik, Maniek
Miejsce:
Dzika piaskownia pośród dzikich pól
Degustowane miody:
1. Chyćczak kwiatowy (trójniak +), niekomercyjny, Pasieka Kujawskie Miody – Piotr Okniański
2. Polski (trójniak +), niekomercyjny, Pasieka Kujawskie MiodyPiotr Okniański
3. Huzarski (trójniak), Huzar, Nowy Sącz 

Gwiazdami tej degustacji były dwa niekomercyjne rarytasy, o których sam Autor tak nam napisał:
„Dwa eksperymentalne miodki (tróniaki), jeden owocowo-kwiatowo-korzenny (tzw. Chyćczak kwiatowy) lekko kupażowany imbirowym i czeremszakiem i drugi nazwany „Polskim” to moja wariacja na temat dębniaka a’la Obozowy z elementami Polskiego (wg. T.Ciesielskiego) – w 60% na gryczanym z nieortodoksyjnym dodatkiem soku z cz.porzeczki i kardamodu oraz mnieszą ilością chmielu.

 

Od kiedy zaczęliśmy degustacje miodów niekomercyjnych jesteśmy co i raz zaskakiwani, nowymi smakami, oryginalnymi recepturami i co wyraźnie czuć już po pierwszym łyku – najwyższą jakością onych wyrobów. Pamiętajmy bowiem, że im produkcja bardziej globalna tym produkt zbliżony bardziej do paszy dla zwierząt, a im mniejszy wytwórca tym więcej starań, jakości i serca w dziele jego – dziele unikatowym.
 
Pierwszy odkorkowaliśmy niebywale ciekawy pod względem składu miód o nazwie Chyćczak kwiatowy – trójniak. Od pierwszego łyka uznaliśmy jednogłośnie z zachwytem, iż jest to najlepszy dotąd degustowany miód niekomercyjny owocowy. Ma bardzo bogaty owocowy smak, trudno dociec jakież tam składniki zawarto ale wszystko to razem wzięte smakuje niebywale wybornie. Alkoholu jest w sam raz. Wielkie brawa dla twórcy! 
Spójrzmy jak mocną i głęboką Chyćczak ma barwę. Kosztowaliśmy go na zimno i na gorąco – w każdej postaci wyborny ale podgrzany dodatkowo parując inhalował takimi błogimi aromatami iż oniemieć można było od tego doszczętnie.
Wspomnieć wypada o tem, iż podczas degustacji w najbliższym naszym sąsiedztwie przeszła potężna nawałnica, nas jedno skrapiając nieznacznie. Ale niebo wyglądało naprawdę fenomenalnie o zachodzie słońca, co widzimy poniżej.
Drugim z dwóch niekomercyjnych arcydzieł był miód o nazwie Polski – trójniak
 
Nie mamy pojęcia jak tego autor miodu dokonał ale wyraźnie czuć było dębowy zapach, jakby w dębowej beczce dojrzewał. To dało mu charakter prastarego miodu o zdecydowanym korzennym smaku – coś nieprawdopodobnego! 
Oto jak mniej więcej wyglądał ów nektar na tle złowrogiego nieba, którego jednak po pokrzepieniu się miodem w ogóle jakbyśmy nie zauważali. Całą bowiem uwagę zaprzątnęły nam niezrównane odcienie smakowe miodowych smakowitości.

Wedle naszej opinii miód winno się bezapelacyjnie podgrzewać, bo chłodny nie zdradza tego wspaniałego bogactwa zapachów i smaków, które w sobie zawiera.

Po zapadnięciu ciemności tradycyjnie wznieciliśmy płomienie, mając w okolicy spory zapas wyrwanych z piachu sosnowych pniaków, odpowiednio ususzonych i smolnych, dzięki czemu ogień był krzepki i nie wymagał specjalnego doglądania z naszej strony.

 
Ostatnim miodem, którego odkorkowaliśmy dopiero na końcu był Huzarski z wytwórni Huzar – Nowy Sącz. Jest to miód owocowo-korzenny, na bazie soku malinowego, nieco cierpkawy, w barwie ciemny – jak na komercyjny bardzo dobry. Generalnie miody z tej wytwórni są niezłe, chociaż może komuś nadmiar korzennych przypraw przeszkadzać, ale zimą gdy go zagrzejemy jest to z pewnością duży atut.
 
Spójrzmy na barwę Huzarskiego trójniaka
No i powrót, po wspaniałej degustacji – nie łatwy, bo teren trudny ale któż by się tym wówczas przejmował, gdy w lekkim stanie nieważkości, mając rozgwieżdżone niebo nad głową, przemierzaliśmy roztoczańskie przestrzenie pól. 

W następnym odcinku (prawdopodobnie już we wrześniu) będziemy degustowali dwa nowe (?) miody wykonane przez spółdzielnię Apis z Lublina – Dąbrowski trójniak i dwójniak o tej samej nazwie. Zapraszamy

Źródło: Kolejne wybitne unikaty – Pasieka Kujawskie Miody

Written by admin on Sierpień 29th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
kopiowanie Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie Lublin wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format skanowanie lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format