Cukier nie jest paszą dla pszczół!!!   no comments

Posted at 11:40 pm in Polski Miód

Dziennikarze i część „pseudopszczelarzy” panikuje, że rośnie cena cukru. Nie mówią tylko o jednym – cukier nie jest paszą dla pszczół. Dziennikarzy rozumiem, a „pseudopszczelarzom” radziłbym zrobić baranka…


Gdy za kilogram trzeba zapłacić 5 złotych producenci miodu mogą zapomnieć o zyskach. Wydatki na dokarmianie pszczół w czasie mokrego lata, czy przed zimą przekroczą teraz ich możliwości finansowe. Roczne zakupy cukru wielu pszczelarzy na Podkarpaciu kosztują nawet około 50 tysięcy złotych. I nie ma na nie specjalnych zniżek jak jeszcze w latach 90.

Ostatnie dwa lata pszczelarze spod Przemyśla zaliczyli już do najgorszych swoich sezonów. Powód to fatalna pogoda. Po podsumowaniu wydatków na leki i cukier bilans ostatniego roku wypadł fatalnie.
Tymczasem wiosna za płotem i rodziny pszczele czekają na dokarmienie. Pszczelarzom, którzy mają po kilkaset uli spędza to sen z powiek.

W ciągu dwóch ostatnich lat cukier podrożał o blisko sto procent. Tymczasem syrop z cukru jest najczęściej stosowanym pożywieniem, jaki pszczelarze mogą zaoferować rodzinom pszczelim na przednówku i przed zimą.
Na razie na pocieszenie pszczelarzom zostaje tylko przyjemność czerpana z tego wyjątkowego hobby. Hodowla pszczół uspokaja nerwy, uczy cierpliwości, a często inspiruje do artystycznej pracy. Przykładem jest pasieka Antoniego Zacharki z Bolestraszyc. Pszczoły mają tu do wybory domki parterowe i piętrowe z werandami i ozdobnymi fasadami.

Źródło: tvp Anna TomczykŹródło: Cukier nie jest paszą dla pszczół!!!

Written by admin on Marzec 16th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco drukowanie kopiarki skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format