Coraz więcej ofiar użądleń przez owady   no comments

Posted at 2:40 pm in Polski Miód

Latem jesteśmy szczególnie narażeni na użądlenie os, pszczół lub szerszeni. Choć mogą się wydawać tylko nieprzyjemne i bolesne dla osób uczulonych na jad są dużym zagrożeniem. Na przełomie lipca i sierpnia tych owadów jest więcej niż zazwyczaj, bo trwa ich okres wylęgania. Dlatego w szpitalach przybywa pacjentów, po użądleniach. Niektórzy trafili do lecznicy w stanie zagrożenia życia.

 

Pszczoły (fot. Dariusz Małanowski PszczeliPark)

Dla pacjenta ze szpitala im. Biziela użądlenie osy skończyło się pobytem na oddziale alergologii. Nie zauważył, że do puszki z napojem wleciała mu osa. Kiedy przyłożył puszkę do ust poczuł użądlenie i ostry ból. Rzuciłem puszkę i mnie wtedy zaraz użądliła, bo ona była w środku w puszce i chwile potem zaczęło puchnąć – opowiada użądlony. Ze spuchniętą twarzą mężczyzna trafił natychmiast do szpitala.
>
Dla osób, które są uczulone na jad osy, pszczoły czy szereszenia użądlenie może okazać się nawet śmiertelne. Na oddział alergologii Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w ostatnim czasie trafiło kilkunastu takich pacjentów. Ci pacjenci trafiają w różnym stanie, często w stanie zagrożenia życia, we wstrząsie anafilaktycznym, z poważnymi problemami z oddychaniem, z dusznościami – mówi dr Krzysztof Pałgan ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy.

Przełom lipca i sierpnia to okres wylęgania się larw tych owadów. Do niedawna usuwaniem rojów zajmowali się strażacy, teraz takie działania należą już do obowiązków specjalistycznych firm. Mimo to tylko w tym roku strażacy wyjeżdżali już do takich interwencji wielokrotnie. Działania podejmujemy wtedy, jeśli jest rzeczywiste zagrożenie, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy przedszkola – tłumaczy st. kpt. Sławomir Reszkowski z bydgoskiej Straży Pożarnej.

Strażacy radzą, aby nie usuwać samemu kokonów szerszeni czy os. Lepiej zaufać firmie, która zajmuje się tym na codzień. W Bydgoszczy jest ich kilka. 

Krystyna Rymaszewska


Źródło: tvp bydgoszczŹródło: Coraz więcej ofiar użądleń przez owady

Written by admin on Sierpień 8th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie Lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy wydruki lublin centrum format lublin wielkoformatowe format serwis ekspresów serwis ekspresów Lublin w Lublinie