Apteczka miodem płynąca   no comments

Posted at 9:20 am in Polski Miód

Image

Paracelsus, lekarz i przyrodnik, zwany ojcem nowożytnej medycyny, mawiał, że nasze łąki i lasy to apteki. Naturalnym lekiem jest m. in. miód. Reguluje przemianę materii, działa przeciwbakteryjnie i oczyszczająco. Pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, serca, skóry mięśni czy stawów.

 

Dla sercowców
 
Za pasem jesień. Chłodne, deszczowe dni sprzyjają przeziębieniom. I zaczyna się: prychanie, zatkany nos, palące gardło, kaszel. Po co sięgnąć w takiej sytuacji? Często nie obywa się bez wizyty u internisty, ale jeśli dolegliwości nie są nasilone i decydujemy się działać sami, nie zapominajmy o miodzie.
 
Miód w schorzeniach układu oddechowego działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, odpornościowo i wzmacniająco. Posiada także właściwości przeciwalergiczne i dlatego wykorzystywany jest w leczeniu astmy i kataru siennego – pisze dr Edward Kałużny, właściciel wytwórni leków naturalnych „Apiherba”, która ma swoją siedzibę w pałacu w Witosławiu, gm. Osieczna.
 
Pamiętajmy jednak, że miodu nie należy podgrzewać do temperatury powyżej 40 st. C, ponieważ wraz z jej wzrostem traci on swoje lecznicze właściwości. Jak przyznaje Edward Kałużny, w schorzeniach układu oddechowego, jak również innych, zalecane dawki miodu to: niemowlęta – 7 g, dzieci od 4 do 16 lat – 10-40 g, dorośli 40 – 60 g. Podane ilości należy przyjmować dziennie w dwóch dawkach, przy czym profilaktycznie stosuje się dolne, a leczniczo górne limity.
 
Dzieci i dorośli
 
Dzięki dużej zawartości cukrów prostych (glukozy oraz fruktozy) miód jest pomocy osobom chorującym na serce. Sięga się po niego w zaburzeniach rytmu serca, nerwicy, zapaleniu mięśnia sercowego czy dusznicy bolesnej. Zastępując miodem cukier, zahamujemy rozwój miażdżycy. Miód znany jest również z tego, że pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego.
 
– To cenny środek dietetyczny w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W czasie choroby wrzodowej żołądka należy podawać miód na 1,5 – 2 godziny przed posiłkami lub 3 godziny po nich. Picie ciepłego  roztworu miodu przyspiesza jego wchłanianie, nie drażni jelit i obniża kwasowość – przyznaje dr Edward Kałużny, zdradzając również, że nieżyt jelit u dzieci powyżej  jednego roku życia szybko zniknie, gdy będziemy podawać maluchowi czarną herbatę osłodzoną łyżeczką miodu i dwa razy dziennie jedno dojrzałe jabłko.
 
Jako afrodyzjak…
 
Okład z miodu stosuje się na ropnie, ropowice, czyraki, krosty czy liszaje. Sięgają po niego osoby cierpiące na choroby układu moczowo – płciowego, nerwowego, wzroku czy mające problemy z przemianą materii. Stosuje się go również w kosmetyce, co również znane jest od wieków. Wiadomo bowiem, że Poppea – żona cesarza Nerona, wykorzystywała go jako maseczkę kosmetyczną, a królowa Egiptu Kleopatra kąpała się w miodzie oraz oślim mleku.
 
– Miód wchodzi w skład toników, maseczek, mydła, jak również płynów do kąpieli. Kąpiel miodowa odpręża i rozluźnia, uelastycznia skórę, hartuje ją, odtruwa, dostarczając jednocześnie wielu substancji odżywczych – kończy dr Edward Kałużny.
 
Nie można też zapomnieć o miodzie jako afrodyzjaku. Od dawien dawna ludzie wymyślali różne potrawy czy napoje, których był składnikiem, a które wykazywały takie właśnie działanie. A zatem miód jako nektar miłosny? Dlaczego nie…?

ANNA MAĆKOWIAK

 

Dobroczynne właściwości miodu
 
Przeziębienie – 1 łyżkę suszonych owoców dzikiej róży dobrze umyć i zalać 1 szklanką wrzątku. Naczynie przykryć gazą i odstawić w ciemne miejsce na 10 – 12 godzin. Napój przecedzić, owoce wycisnąć, dodać 1 łyżkę miodu. Należy wypijać 1 szklankę dziennie.
 
Przeziębienie, grypa – pół kg obranych jabłek z usuniętymi gniazdkami nasiennymi ugotować w 0,5 l wody i przetrzeć. Do ciepłego przecieru dodać 150 g miodu. Stosować 3 razy dziennie po 1 – 2 łyżki.
 
Nadciśnienie, osłabienie mięśnia sercowego – do szklanki naparu sporządzonego z 1 łyżki owocu głogu i 1/2 l wody dodać 20 g miodu (1 łyżkę stołową). Pić po pół szklanki 3 razy dziennie.
 
Nadciśnienie – mieszamy 250 ml soku z marchwi, 250 ml soku z czarnej rzepy, 250 ml z czerwonych buraków i 250 g tartego chrzanu z 250 g miodu. Wcześniej starty chrzan zalać 60 mln wódki i odstawić na dobę. Po wymieszaniu dodajemy sok z 1 cytryny. Przez 2 miesiące pić 3 razy dziennie po 1 łyżce, na godzinę przed jedzeniem lub 2 -3  godziny po jedzeniu.
 
Anemia, awitaminozanapar z 1 łyżki owoców dzikiej róży pozostawić pod przykryciem przez 15 minut, przecedzić i dodać 1 łyżkę miodu. Wypijać 1 szklankę dziennie.
    Źródło: Edward Kałużny
    „Pszczela apteczka”
     panorama.media.pl



Źródło: Apteczka miodem płynąca

Written by admin on Wrzesień 20th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format serwis ekspresów serwis ekspresów do kawy w Lublinie wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin