Głosowanie na dobre żarcie :)   no comments

Posted at 6:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Plebiscyt na regionalne danie i produkt rozpoczęty! Głosuj na potrawę i produkt, które są twoim zdaniem najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu.

Przez poprzednie dwa tygodnie pisaliśmy o tym, co jest charakterystyczne w kuchni naszego regionu, co ją wyróżnia, co po prostu smakuje „po lubusku”. Pytaliśmy też o to, czy istnieje coś takiego jak lubuska kuchnia, lubuskie potrawy regionalne?

- A co, tutaj ludzie nie jedzą? – odpowiada krótko Małgorzata Zysnarska z gorzowskiego Gastronomika. – To jest dziedzictwo kulturowe, które ludzie osiedlając się na tych ziemiach, przywozili ze sobą. Tradycje kulinarne są kultywowane i przekazywane – tłumaczy.

Te tradycje przywiezione z różnych stron przez lata były modyfikowane, wzbogacane lokalnymi dodatkami i własną inwencją Lubuszan. Gołąbki w liściach winogronowych czy udka winiarki? Co okaże się królem lubuskiego stołu, dowiemy się już 30 sierpnia. Werdykt wydadzą czytelnicy. Od dziś do 27 sierpnia można głosować w dwóch kategoriach: dania regionalne i produkt. Kupony znajdziecie codziennie w naszym wydaniu Gazety Wyborczej.

Głosowanie czas zacząć! A oto, co wybraliśmy spośród nadesłanych do nas propozycji i naszego skarbca lubuskich przepisów.

Dania regionalne:

1. Gołąbki w liściach winogronowych. Cóż bardziej zielonogórskiego od winogron… Wymieniane w pierwszej kolejności, kiedy pada pytanie o danie z liści winorośli.

2. Szaszłyk z borowikami. Połowa powierzchni województwa to lasy. A w nich wytrwali zbieracze znajdą prawdziwy smak Lubuskiego. Sam zapach borowików z pewnością zasługuje na godne miejsce.

3. Udka winiarki. Udka kurczaka w połączeniu z winogronami, truskawkami i jabłkami to przepis aż palce lizać. Ale tylko swoje, nie winiarki.

4. Farszówki jenińskie. To pierożki, ale jakie! Z nadzieniem z soczewicą. Całkiem niedawno sam Karol Okrasa próbował dorównać gospodyniom z Jenina w lepieniu farszówek.

5. Lubuska kaczka faszerowana. Faktycznie lubuska, bo nawet nagrodzona pierwszym miejscem w konkursie „Kulinarne dziedzictwo”. Potrawa warta rozpowszechnienia, choć nie jest to danie na co dzień, a na szczególne okazje.

Produkty regionalne:

1. Piwo Wschowskie z Browaru Edi. Prawdziwie regionalne piwo, które przemyca w swoim smaku historyczne tradycje warzenia tego niepasteryzowanego trunku. Może pora o nim pomyśleć jak o dobru lubuskim?

2. Reneta Landsberska. Na rynku nie ma zbyt wiele tych jabłek, będzie jednak coraz więcej. A nie ma nic lepszego na domowe szarlotki.

3. Piwo Lubuskie Jasne z Browaru Witnica. Bo Lubuskie, bo już nagradzane i smakuje.

4. Wino z winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie. Zielona Góra winem stoi. Nasze trunki powoli stają się rozpoznawalne w świecie, więc najwyższa pora je zaakcentować.

5. Miód nadnotecki z gospodarstwa pana Wiesława Dudka. Lubuskie nie tylko winem stoi, ale też miodem, zwłaszcza tym z łąk i lasów. Powstał przecież Lubuski Szlak Wina i Miodu. A miód nadnotecki na dodatek jest wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

Źródło: Głosowanie na dobre żarcie :)

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum wydruki lublin centrum tanie wydruki lublin wielkoformatowe format