Głosowanie na dobre żarcie :)   no comments

Posted at 6:40 pm in Nowinki pszczelarskie

Plebiscyt na regionalne danie i produkt rozpoczęty! Głosuj na potrawę i produkt, które są twoim zdaniem najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu.

Przez poprzednie dwa tygodnie pisaliśmy o tym, co jest charakterystyczne w kuchni naszego regionu, co ją wyróżnia, co po prostu smakuje „po lubusku”. Pytaliśmy też o to, czy istnieje coś takiego jak lubuska kuchnia, lubuskie potrawy regionalne?

- A co, tutaj ludzie nie jedzą? – odpowiada krótko Małgorzata Zysnarska z gorzowskiego Gastronomika. – To jest dziedzictwo kulturowe, które ludzie osiedlając się na tych ziemiach, przywozili ze sobą. Tradycje kulinarne są kultywowane i przekazywane – tłumaczy.

Te tradycje przywiezione z różnych stron przez lata były modyfikowane, wzbogacane lokalnymi dodatkami i własną inwencją Lubuszan. Gołąbki w liściach winogronowych czy udka winiarki? Co okaże się królem lubuskiego stołu, dowiemy się już 30 sierpnia. Werdykt wydadzą czytelnicy. Od dziś do 27 sierpnia można głosować w dwóch kategoriach: dania regionalne i produkt. Kupony znajdziecie codziennie w naszym wydaniu Gazety Wyborczej.

Głosowanie czas zacząć! A oto, co wybraliśmy spośród nadesłanych do nas propozycji i naszego skarbca lubuskich przepisów.

Dania regionalne:

1. Gołąbki w liściach winogronowych. Cóż bardziej zielonogórskiego od winogron… Wymieniane w pierwszej kolejności, kiedy pada pytanie o danie z liści winorośli.

2. Szaszłyk z borowikami. Połowa powierzchni województwa to lasy. A w nich wytrwali zbieracze znajdą prawdziwy smak Lubuskiego. Sam zapach borowików z pewnością zasługuje na godne miejsce.

3. Udka winiarki. Udka kurczaka w połączeniu z winogronami, truskawkami i jabłkami to przepis aż palce lizać. Ale tylko swoje, nie winiarki.

4. Farszówki jenińskie. To pierożki, ale jakie! Z nadzieniem z soczewicą. Całkiem niedawno sam Karol Okrasa próbował dorównać gospodyniom z Jenina w lepieniu farszówek.

5. Lubuska kaczka faszerowana. Faktycznie lubuska, bo nawet nagrodzona pierwszym miejscem w konkursie „Kulinarne dziedzictwo”. Potrawa warta rozpowszechnienia, choć nie jest to danie na co dzień, a na szczególne okazje.

Produkty regionalne:

1. Piwo Wschowskie z Browaru Edi. Prawdziwie regionalne piwo, które przemyca w swoim smaku historyczne tradycje warzenia tego niepasteryzowanego trunku. Może pora o nim pomyśleć jak o dobru lubuskim?

2. Reneta Landsberska. Na rynku nie ma zbyt wiele tych jabłek, będzie jednak coraz więcej. A nie ma nic lepszego na domowe szarlotki.

3. Piwo Lubuskie Jasne z Browaru Witnica. Bo Lubuskie, bo już nagradzane i smakuje.

4. Wino z winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie. Zielona Góra winem stoi. Nasze trunki powoli stają się rozpoznawalne w świecie, więc najwyższa pora je zaakcentować.

5. Miód nadnotecki z gospodarstwa pana Wiesława Dudka. Lubuskie nie tylko winem stoi, ale też miodem, zwłaszcza tym z łąk i lasów. Powstał przecież Lubuski Szlak Wina i Miodu. A miód nadnotecki na dodatek jest wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów

Źródło: Głosowanie na dobre żarcie :)

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wydruki z internetu lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format