Pomimo złej pogody XX Biesiada U Bartnika udana   no comments

Posted at 4:00 pm in Nowinki pszczelarskie

15 tysięcy gości przyjechało do Stróż na XX Biesiadę u Bartnika



Biesiada u Bartnika to co roku wielka gratka dla pszczelarzy i łasuchów, którzy uwielbiają miód. Na tegoroczną, XX już biesiadę, przyjechały do Stróż tysiące ludzi. Nie odstraszyło ich zimno i ściana deszczu w niedzielę – w ciągu dwóch dni (2-3 lipca) do Sądeckiego Bartnika zawitało jakieś 15 tysięcy osób.


Podczas XX Biesiady u Bartnika na straganach można było kupić wszystko, co niezbędne do hodowli pszczół. A podczas konferencji „Pomóżmy pszczołom – pszczoły pomogą nam” – posłuchać i podyskutować o problemach pszczelarstwa.

To ważne, bo ostatnie lata nie były dla pszczół najlepsze. Część nie przetrwała zeszłorocznej powodzi, kolejne – zimy, a inne trawi choroba (czytaj: Epidemia w sądeckich pasiekach? Pszczelarze notują duże straty). Pszczelarze odnawiają więc swoje pasieki i potrzebują do tego i sprzętu, i pogłębiania wiedzy, i wymiany doświadczeń.

Namiot konferencyjny pękał zatem w szwach (wypełniało go około 300 osób), a sprzedający obsługiwali setki fachowców i smakoszy miodu oraz doceniających wszelkie dobra pszczelego świata, takie jak pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele, pierzga. Miód był do wyboru do koloru.

Chętni mogli też kupić wyroby tradycyjne (np. ser kozi) czy rękodzieło. Można też było poznać kunszt tradycyjnego rzemiosła. Dużą popularnością cieszyły się książki, w tym album „Nie bójmy się pszczół * No fear of bees” austriackiego popularyzatora pszczelarstwa Heinricha Gritscha, wydany w Polsce z okazji jubileuszowej XX Biesiady. Goście chętnie sięgali też po „Miodowy Kurier” (pdf – wielkość 1,48 MB) wydawany przez „Sądeckiego Bartnika”, którego pierwszy numer ukazał się na wiosnę.

Podczas XX Biesiady wiceminister rolnictwa Andrzej Butra  oraz wojewoda Stanisław Kracik odsłonili tablicę poświęconą ks. dr Janowi Dzierżoniowi, ojcu współczesnego pszczelarstwa, ufundowaną w dwusetną rocznicę jego urodzin.

Pogoda trochę zepsuła przepiękną imprezę, ale wszystkie najważniejsze założenia zostały zrealizowane: sesja naukowa, informacja przekazana braci pszczelarskiej, integracja w duchu życzliwości i wymiany poglądów – zachwalał biesiadę wiceminister Butra w rozmowie z Leszkiem Horwathem, znanym dziennikarzem, twórcą portalu Potrawy Regionalne, rzecznikiem „Sądeckiego Bartnika”. Nawiązując do tematu konferencji pszczelarskiej, Horwath wspomniał o potrzebie walki nie tylko z chorobami pszczół, ale też z nadmierną, coraz bardziej inwazyjną chemizacją rolnictwa, która źle wpływa na owady. – To spotkanie pewno zaowocuje konkretnymi wnioskami braci pszczelarskiej do ministerstwa, by postarać się pomóc – odpowiedział wiceminister. - Będziemy się starali osiągnąć złoty środek. Ja bym radził i prosił wszystkie organizacje pszczelarskie o dużą aktywność, o większy lobbing. Musimy o owady dbać, bo przyroda jest tylko jedna.

Andrzej Butra uważa, że „trzeba dążyć do złotego środka i zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze dla całej ludzkości, nie tylko jednego środowiska”. – Potrzeby żywnościowe rosną i bez postępu chemii tego nie uzyskamy. Natomiast nie wolno przesadzać, należy stosować się do zaleceń a nie będzie strat wśród pszczół. Teraz 90 proc. problemów bierze się z tego, że ktoś pryska kiedy mu pasuje – uznał.

Horwath przypomniał słowa Alberta Einsteina, które wisiały nad dwudniową XX Biesiadą w Stróżach przez ostatnie dwa dni: w cztery lata po odejściu ostatniej pszczoły należy się spodziewać, że i z ludźmi zacznie być cienko. – To powinien być dzwonek, który obudzi nasze sumienia i nasze zdolności do myślenia – skomentował wiceminister Butra.  A wojewoda Kracik dorzucił: – Cieszę się, że te kasandryczne zapowiedzi tu słychać. To rzecz ważniejsza niż globalne ocieplenie, co do którego naukowcy się pomylili o 300 lat. Natomiast rosnąca świadomość, jaką rolę pszczoły odgrywają w naszym życiu, ochronie środowiska powoduje, iż można mieć nadzieję, że będzie lepiej, rozsądniej, tak propszczołowo. Ich pożyteczność  jest odnotowana przecież w Starym i Nowym Tesatamencie.

Stanisław Kracik jest synem pszczelarza, a tradycje rodzinne kontynuuje jego starszy brat. – Od ponad dwudziestu lat miód z wodą jest nastawiany wieczorem, przez moją żonę, i rano jest to pierwsza rzecz, którą się pije po wstaniu. Miodowe dzień dobry – wspominał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z:
Andrzejem Butrą – wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi (MP 3)
oraz
Stanisławem Kracikiem – wojewodą małopolskim (MP 3).

Zasłużonym pszczelarzom wręczono podczas XX Biesiady Bartnika Złote i Srebrne Krzyże Zasługi, przyznane przez prezydenta RP, a także ministerialne nagrody Zasłużony dla rolnictwa (lista poniżej). Wśród gości imprezy byli też m.in. wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa, poseł Wiesław Janczyk i radny wojewódzki Leszek Zegzda. Słychać było nie tylko język polski, ale też angielski, portugalski (byli goście z Brazylii) czy ukraiński.

Furorę zrobił – już nie pierwszy zresztą raz – paradny przemarsz i występ częstochowskiego zespołu szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” (MP 3).

Natomiast Andrzej Grabowski (MP 3) bawił publiczność żartami oraz anegdotami  o Ferdku Kiepskim i innych bohaterach „Świata według Kiepskich”. Aktorowi przeszkodził w pewnym momencie telefon komórkowy, wibrujący natarczywie w kieszeni marynarki. Widzowie wysłuchali wtedy następującej rozmowy… (MP 3).

XX Biesiadę u Bartnika zorganizowali: Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”, Stowarzyszenie „Nasza Ziemia Grybowska” i Karpacki Związek Pszczelarski, pod honorowym patronatem ministra rolnictwa Marka Sawickiego oraz marszałka Małopolski Marka Sowy.

XX BIESIADA U BARTNIKA 

ODZNACZENIA PAŃSTWOWE nadane przez Prezydenta RP

Złoty Krzyż Zasługi 

1. Marian Babik

2. Elżbieta Kowalczyk

3. Zbigniew Krawczyk

4. Piotr Mrówka

5. Franciszek Palka

6. Albert Radwan

 

Srebrny Krzyż Zasługi

1. Józef Gucwa

2. Zbigniew Pęcak

 

MEDAL ZA DŁUGOLETNIA SŁUŻBĘ
1. Jerzy Matusik – Srebrny

2. Jadwiga Gryboś – Brązowy

ODZNAKI ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
1. Czesława Adamik

2. Lucjan Furmanek

3. Włodzimierz Kario

4. Marcin Lipiński

5. J an Nazarowicz

6. Stefan Tkaczuk

7. Zygmunt Wiatr

 

(BW)
Źródło, zdjęcia i nagrania:  Leszek Horwath

Źródło: Pomimo złej pogody XX Biesiada U Bartnika udana

Written by admin on Lipiec 12th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format