Hiveplex -Honey from GOOGLE   no comments

Posted at 12:00 am in Nowinki pszczelarskie

Jedna z największych korporacji na świecie, potentat internetowy Google założył na terenie swojego campusu pasiekę. Nowy projekt Google nosi nazwę Hiveplex i jego celem jest realizacja założenia uzyskania maksymalnie dużej samowystarczalności (Google chce również wytwarzać prąd), ale przede wszystkim jest to projekt w ramach CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu). Google chce zwrócić uwagę swoich pracowników i klientów (a np. w Polsce jest to 98% internautów) na znaczenie pszczół w życiu człowieka oraz na niebezpieczny (szczególnie w krajach rozwiniętych) fenomen zwany CCD (Colony Collapsed Disorder). Polega on na masowym i do tej pory niewyjaśnionym ginięciu pszczół. Za główną przyczynę tego faktu uznaje się niepożądane działanie pescytydów. CCD w niektórych rejonach świata dotknął nawet 50% wszystkich pszczół, co ma ogromny wpływ na inne gałęzie gospodarki – pszczóły są bowiem odpowiedzialne za 70% zapyleń wszystkich roślin, które wykorzystujemy.

Projekt Google wzbudza duże zainteresowanie pracowników. W ramach prac społecznych mogą zgłosić się do pomocy w pracy przy ulach, za co otrzymują miód. Organizowane są również szkoły gotowania naturalnego, a sam miód  można spożywać w zakładowej stołówce.
Więcej o projekcie można przeczytać na blogu Google.

Rób miód!
W Stanach Zjednoczonych pszczelarze nie zarabiają jedynie na produkcji miodu. Podobnie jak w innych rozwiniętych krajach otrzymują pieniądze z tytułu zapylania roślin.
W Polsce temat ten nie jest zupełnie nagłaśniany, ponieważ polskie rolnictwo boryka się z zupełnie innymi problemami niż w USA. Jednak i u nas istnieje poważne niebezpieczeństwo dla branży pszczelarskiej. Tani, najczęściej chiński miód wypiera lokalne produkty. Konsekwencją tego jest wycofywanie się pszczelarzy z coraz mniej opłacalnej produkcji miodu.

Jak możemy pomóc pszczołom i sobie?

1. Warto zwracać uwagę na źródła miodu kupowanego w sklepach. Wspierajmy polskich pszczelarzy i lokalne rolnictwo – brak pszczół to mniej warzyw, owoców, ich większa cena i gorsza jakość.
2. Warto również zdobyć tanie źródło lokalnego miodu – w każdej wsi jest pszczelarz, który chętnie sprzeda miód. Wystarczy umówić się z nim na regularny odbiór.
3. Trzeci, trudny ale dający największą frajdę sposób, to posiadania własnego ula. Oczywiście odradzamy ule w bloku, jednak jeśli ktoś ma dom lub działkę na wsi, może taki ul założyć. Koszty ula, pszczół i sprzętu to około 500 zł. Miód z jednego ula wystarczy dla Was, rodziny i znajomych.

Źródło: Hiveplex -Honey from GOOGLE

Written by admin on Wrzesień 25th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format plakaty lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format