Genetyczna broń w walce z chorobą pszczół   no comments

Posted at 1:00 am in Polski Miód

Nowa technika genetyczna może pomóc w walce z najgorszym wrogiem pszczół – warrozą – informuje serwis PAP Nauka w Polsce.

Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocza Varroa destructor, który atakuje czerwia i dorosłe osobniki pszczół miodnych. Zaatakowane rodziny pszczele bez pomocy człowieka giną po około 2–3 latach.
Gdyby warroza była pasożytem człowieka, miałaby – proporcjonalnie – rozmiary talerza i robiła w naszym ciele dziurę, przez która wysysałaby krew na potrzeby swoje i potomstwa. Nic dziwnego, że pszczoły nie wytrzymują długo obecności tego pasożyta.
Metoda opracowana przez brytyjskich naukowców z National Bee Unit w Yorku pozwala za pomocą techniki interferencji RNA wyłączyć część genów roztocza i zmusza go do „autodestrukcji” za pomocą krótkiej informacji genetycznej. Zaburzenie działania systemu odpornościowego sprawia, że niszczy on pasożyta.
Na razie badania są we wczesnym stadium zaawansowania, jednak w przyszłości powinien się pojawić środek „warrozobójczy” – na przykład w postaci płynu do rozpylania. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: Genetyczna broń w walce z chorobą pszczół

Written by admin on Grudzień 31st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco kopiowanie kopiowanie wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan