EKO-Rolnictwo wzorce Szwajcarskie   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Zajmują się produkcją zdrowej żywności, hodowlą zwierząt i propagowaniem zdrowego sposobu odżywiania się. W Przysieku koło Torunia wybrano dziś najlepszego rolnika ekologicznego Kujaw i Pomorza. To część odbywającego się tam Forum Ochrony Środowiska.

Mieczysław Babalski z żoną od 25 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Jest jednym z pierwszych rolników w regionie, który rozpoczął taką działalność. – Początki były bardzo trudne, ponieważ nie było żadnego wzorca, byliśmy jak pionierzy tego rolnictwa. Podglądałem, jak to się robi w Szwajcarii, szukałem informacji – opowiada.
Trud się jednak opłacił. Babalscy zdobyli pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologia/środowisko”. – Ta nagroda dzisiejsza w Przysieku nas motywuje do działania w kierunku ekologii – dodaje Aleksandra Babalska.
A zapotrzebowanie na zdrową żywność jest coraz większe. Kujawsko-Pomorskie jest liderem w tej dziedzinie. W regionie działa ponad 270 gospodarstw ekologicznych. – Chcemy, aby one dawały jak największą skalę produkcji, która te potrzeby konsumentów jest w stanie zabezpieczyć – zapewnia Franciszek Złotnikiewicz, członek zarządu województwa.
Tegoroczne Forum zdominował temat termicznego unieszkodliwiania odpadów. W Bydgoszczy ma powstać jedna z 12 w kraju spalarni śmieci. Do tej inwestycji przygotowują się też władze regionu. – Przygotowujemy się do aktualizacji naszego wojewódzkiego programu gospodarki odpadami, w którym jest również zapis na temat utylizacji przez termiczne unieszkodliwienie – tłumaczy Edward Reszkowski, dyrektor departamentu środowiska i geologii Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Około 30 mln euro na regionalny plan gospodarki odpadami będzie pochodzić z Unii Europejskiej.
Marta Matuszak

Źródło: EKO-Rolnictwo wzorce Szwajcarskie

Written by admin on Wrzesień 4th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie w lublinie skanowanie lublin wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan