EKO-Rolnictwo wzorce Szwajcarskie   no comments

Posted at 5:20 am in Nowinki pszczelarskie

Zajmują się produkcją zdrowej żywności, hodowlą zwierząt i propagowaniem zdrowego sposobu odżywiania się. W Przysieku koło Torunia wybrano dziś najlepszego rolnika ekologicznego Kujaw i Pomorza. To część odbywającego się tam Forum Ochrony Środowiska.

Mieczysław Babalski z żoną od 25 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Jest jednym z pierwszych rolników w regionie, który rozpoczął taką działalność. – Początki były bardzo trudne, ponieważ nie było żadnego wzorca, byliśmy jak pionierzy tego rolnictwa. Podglądałem, jak to się robi w Szwajcarii, szukałem informacji – opowiada.
Trud się jednak opłacił. Babalscy zdobyli pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii „Ekologia/środowisko”. – Ta nagroda dzisiejsza w Przysieku nas motywuje do działania w kierunku ekologii – dodaje Aleksandra Babalska.
A zapotrzebowanie na zdrową żywność jest coraz większe. Kujawsko-Pomorskie jest liderem w tej dziedzinie. W regionie działa ponad 270 gospodarstw ekologicznych. – Chcemy, aby one dawały jak największą skalę produkcji, która te potrzeby konsumentów jest w stanie zabezpieczyć – zapewnia Franciszek Złotnikiewicz, członek zarządu województwa.
Tegoroczne Forum zdominował temat termicznego unieszkodliwiania odpadów. W Bydgoszczy ma powstać jedna z 12 w kraju spalarni śmieci. Do tej inwestycji przygotowują się też władze regionu. – Przygotowujemy się do aktualizacji naszego wojewódzkiego programu gospodarki odpadami, w którym jest również zapis na temat utylizacji przez termiczne unieszkodliwienie – tłumaczy Edward Reszkowski, dyrektor departamentu środowiska i geologii Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Około 30 mln euro na regionalny plan gospodarki odpadami będzie pochodzić z Unii Europejskiej.
Marta Matuszak

Źródło: EKO-Rolnictwo wzorce Szwajcarskie

Written by admin on Wrzesień 4th, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin drukowanie tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan skanowanie dokumentacji lublin