Coraz mniej pszczół; grozi nam głód?   no comments

Posted at 8:20 am in Polski Miód

giną pszczoły fot. Dariusz Małanowski
Pszczelarze biją na alarm: od kilku lat giną pszczoły na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych, w Chinach i krajach europejskich z Polską włącznie. Teorii dlaczego tak się dzieje jest wiele, ale nikt nie znalazł skutecznego sposobu, aby ten proces zatrzymać. Szacuje się, że 20 proc. owadów nie przeżyło tej zimy.

Pszczoły są prawidłowo karmione, wszystko jest, a w okresie wczesnowiosennym, okazuje się, że w ulach pusto, ani pszczoły – mówi pan Czesław Turwanicki pszczelarz z Jeleniej Góry.

Teorii, dlaczego tak się dzieje, jest wiele. Hodowcy zjawisko nazywają „syndromem pustych uli”. Wielu naukowców uważa, że winę ponosi stosowanie środków chemicznych w rolnictwie, ale istnieją też teorie o pojawienie się pasożytów osłabiających organizmy pszczół, zbyt intensywnej eksploatacji i uprzemysłowieniu pasiek, oraz o zmianach zachodzących w środowisku.

Pamiętajmy, wszystko co wprowadzamy do środowiska powoduje, że to środowisko jest w coraz gorszym stanie, a pszczoły są bardzo delikatnym organizmem i jako pierwsze wskazują, że coś dzieje się nie tak – apeluje Paweł Średziński z organizacji zajmującej się ochroną środowiska WWF Polska.

Substancji chemicznych w rolnictwie przybywa w takim tempie, że często trudno ustalić, czy i jaki wpływ mają one na żywe organizmy. Warto pamiętać, że poza dostarczaniem miodu, pszczoły zapylają 75 proc. roślin, które używane są w produkcji żywności oraz resztę, którą żywią się zwierzęta. Bez pszczół nie ma zapylania roślin, bez roślin nie ma zwierząt.

Źródło: tvp.info



Źródło: Coraz mniej pszczół; grozi nam głód?

Written by admin on Marzec 28th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco skanowanie lublin plakaty lublin skanowanie kolor lublin skanowanie lublin wielki format skan projekty powykonawcze archiwizacja dokumentacji skanowanie do pliku wielki format