Miód lipowy na kaszel, dla anemika spadziowy… no comments
Żółty, słomkowy, pomarańczowy, brunatny, zielonkawy… Słodki, z lekką goryczką, lekko kwaskowaty. A każdy dobry na rozmaite dolegliwości. Jeden leczy przeziębienie, inny zgagę, kolejny koi nerwy.
Lipowy dobry na kaszel
Miód lipowy ma żółtą lub zielonkawożółtą barwę. Ma wyraźny zapach lipy, ostry smak, z lekką goryczką. Działa uspokajająco, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Znakomity środek, gdy męczy nas grypa, czy przeziębienie
Gryczany ukoi twoje nerwy
Gryczany jest miodem o ciemnoherbacianej, a nawet brunatnej barwie. Pachnie intensywnie, jak kwiat gryki. Ma ostry, lekko piekący smak. Sprawdzi się, kiedy dopadną nas schorzenia układu krążenia na tle miażdżycowym i nadciśnieniowym.
Uzupełnia niedobory żelaza w organizmie. Mówi się, że zawartość magnezu czyni go pomocnym przy kuracji nowotworowej. Zalecany także dla nerwusów. Pomocny przy zapaleniu opłucnej i leczeniu jaskry. Ale także przy zapaleniu nerek. Posiada właściwości antybiotyczne. Wspomaga układ odpornościowy.
Ciekawostka: żeby pszczoły zebrały kilogram miodu gryczanego muszą oblecieć 8 milionów kwiatów.
Na oczy i na skórę
Miodu używa się również w leczeniu zapalenia spojówek i jęczmienia, a także w chorobach skóry. Ma właściwości przyspieszające gojenie ran, oparzeń i odmrożeń, zabezpiecza je przed zakażeniem.
Spadziowy dobry dla anemików
Szary, zielonkawy. O lekko żywicznym smaku. Gdy się skrystalizuje, powstają w nim grudki. Stosowany jest przy anemii, chorobach dróg oddechowych, zapaleniach płuc, cukrzycy, astmie, zaburzeniach przemiany materii, kamicy nerkowej.
Nie brakuje specjalistów, którzy przekonują o jego właściwościach przeciwrakowych. Dobry także na ból gardła oraz chrypkę. Leczy przewlekłe katary i zatoki.
Akacjowy dla cukrzyków
„Jeśli zgaga ci doskwiera, jeśli wrzód w żołądku wzbiera, miód z akacji cię wspomoże, śluzu doda, kwasy zmoże”, mówi ludowe porzekadło.
Miód akacjowy o jasnosłomkowej barwie jest bardzo słodki, a przez to lubiany przez dzieci. Zalecany cukrzykom. Pomocny przy przeziębieniach i trudnościach z trawieniem. Zapobiega zaparciom. Niezastąpiony przy nadkwaśności.
Jak leczyć się miodem?
Pszczelarze zalecają, by dzieciom w wieku 2-6 lat podawać 10-20 g miodu dziennie, starszym: 30-50 g, a młodzieży i dorosłym ok. 60-150 g. Taka kuracja powinna trwać 2-3 miesiące. A najlepszym okresem na jej przeprowadzenie jest wiosna i jesień.
Wielokwiatowy dla alergików
To najbardziej popularny miód. O kolorze żółtym, czasem jasnobrązowym lub ciemnym. I o łagodnym zapachu. Mówi się, że to miód dobry na wszystko. Nawet na katar sienny.
Stosowany jest przy przeziębieniach, alergiach
Wrzosowy na nerki i prostatę
To ciemnobrunatny specjał o lekko gorzkawym smaku. Dobry, gdy dokucza nam biegunka, cierpimy na schorzenia dróg moczowych.
Mogą po niego sięgnąć mężczyźni i do serca sobie wziąć powiedzenie: „Chcesz mieć nerki w dobrym stanie I siusiać na każde wezwanie? Chcesz sprawny mieć gruczoł krokowy? Jedz codziennie miód wrzosowy”.
Rzepakowy wzmacnia serce
„Boli serce, bok drętwieje, już miażdżyca ma nadzieję. Zawał, zator, nadciśnienie? Nic z tych rzeczy, ozdrowienie. Co sprawiło stan odnowy? Propolis i miód rzepakowy”.
Tak dobroczynnie działa miód o słomkowej barwie. A po skrystalizowaniu – białej lub kremowej. Polecany cierpiącym na serce, zapalenie górnych dróg oddechowych i wątroby. Stosowany również przy chorobach dróg żółciowych.
Malinowy działa napotnie
To miód żółtawy, o łagodnym lub lekko kwaskowatym smaku i lekkim zapachu słodkich malin. Fantastyczny na stany gorączkowe, działa napotnie. Pszczelarze polecają go również w schorzeniach oskrzeli, w nieżycie żołądka, niedokrwistości. Wskazują na działanie przeciwmiażdżycowe.
Przeciwwskazania
Nie każdy może jednak sięgnąć po miód. Przeciwskazaniami są: nadwrażliwość ze strony układu pokarmowego oraz cukrzyca (wyjątek stanowi miód akacjowy).
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.