Trójniaki Spółdzielni APIS   no comments

Posted at 9:51 am in Miód pitny

Data: 10 lutego 2010
Uczestnicy: – Kmiciorak, K.Koczownik
Miejsce: Gajus Pepinus (rezerwat dzikich stworzeń)
Degustowane miody:
1. Stakliskes (coś między trójniakiem a czwórniakiem), UAB Lietuviskas Midus
- resztka z poprzedniej degustacji
2. Bernardyński (trójniak),
Spółdzielnia pszczelarska Apis
3. Grzaniec Polski (trójniak),
Spółdzielnia pszczelarska Apis


Najpierw należy prędko zapalić ognisko. Aby tego dokonać sprawnie, nado przynieść ze sobą podpałkę, rozpałkę, a najlepiej parę szczap na początek. Bowiem start jest najważniejszy. Jeśli płomienie buchną sprawnie na początku, to pochłoną łatwo również dorzucane drwa ze śniegiem, mokre czy nadgniłe. A gdy zgromadzimy mnóstwo żaru – można wtedy wrzucać co popadnie, a ognisko palić się będzie bez szemrania.


Bardzo lubimy miody ze Spółdzielni Apis w Lublinie. Po części ze względu na ich dostępność w naszym regionie, po części za jakość, a po części za dobre korki. Nie zdarzyło się nam bowiem nigdy w historii naszych degustacji, aby za sprawą złych korków jakikolwiek miód Apisu okazał się zepsuty. A widocznego na zdjęciu „Bernardyna” na przykład czy inne trójniaki piliśmy już wiele, wiele razy. Chociaż mankamentem z pewnością jest traktowanie miodów siarczynami.


Drugi z degustowanych przez nas miodowych trunków ze Spółdzielni Apis – Grzaniec Polski. Bardzo dobry, szczególnie polecany do grzania.


W porównaniu do poprzednich degustacji z lutego widzimy, że śniegu jest jakby mało. Nic podobnego – po prostu zrobiło się cieplej, stąd śnieg można było ubijać. Po pewnym czasie mieliśmy więc komfortowe śnieżne klepisko, na którym bez problemów można było ustawiać kuchenkę spirytusową.

Wspomnieć należy przy okazji, iż nie piejmy nigdy tzw. „czyściory”, ani wszelakich wysokoprocentowych alkoholi. To człeka wydatnie upadla, do bydlęcia upodobniając. Miód ma tę niesłychaną zaletę, że zawiera cukier, stąd wpływ alkoholu na człeka jest stonowany i nie upijamy się nim zbyt prędko. Spirytusowe mocne trunki nadają się bowiem jedynie albo do zasilania silników w samochodzie albo do zasilania naszej spirytusowej kuchenki.

Ognisko często posyła w przestworza snopy iskier, o czym warto pamiętać. Miejmy więc łachy wyłącznie na taką okazję, których nie będzie żal gdy je iskry podziurawią. A najlepiej aby wierzchnie okrycie nie było sztuczne ale z włókien naturalnych uszyte. Wtenczas stopieniu nie ulegnie.

Wesołość podczas miodu degustacji. Trudno się dziwić zresztą, bośmy oderwania od zgiełku cywilizacji, w kniei zapadłej, wolni od urzędowych nakazów i zakazów, stresów, biadoleń i narzekań współpracowników i szefów, ich frustracji przewlekłych i uporczywych.Źródło: Trójniaki Spółdzielni APIS

Written by admin on Sierpień 21st, 2010

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie lublin skanowanie Lublin Delonghi serwis ekspresów Lublin Saeco tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan