Miodowód jest urodzonym mordercą   no comments

Posted at 4:00 am in Polski Miód
Pisklę miodowoda (Indicator indicator) wkrótce po wykluciu się z jaja zabija pisklęta ptaków, którym je podrzucono – informuje „New Scientist”. 

 Pospolity w Afryce subsaharyjskiej, spokrewniony z dzięciołami miodowód dorasta do około 20 centymetrów. Znany jest z tego, że wskazuje ludziom drogę do gniazd dzikich pszczół. Ludzie wybierają plastry miodu, pozostawiając resztki ptakowi – miodowody szczególnie lubią wosk.

Naukowcy z University of Cambridge, używając kamer na podczerwień, nakręcili film o mrocznym dzieciństwie miodowoda. Samica składa jaja w dziupli lub norze, należącej do innego gatunku ptaka (często jest to nora żołny). W kilka dni po wykluciu się z jaja pisklę, choć ślepe i pozbawione piór, za pomocą ostrego dzioba brutalnie zabija pisklęta gospodarza, a jaja, z których pisklęta jeszcze się nie wykluły, niszczy. Zadanie ułatwia fakt, że pisklęta żołny są trzy razy mniejsze niż miodowoda.
Gospodarze gniazda najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieję – zaobserwowano nawet ptaka, który próbował karmić pisklę miodowoda atakujące jego własne potomstwo. Po miesiącu od opuszczenia jaja wyrośnięty miodowód opuszcza norę, a jego dziób traci haczykowate wyrostki na końcu.

Choć zachowanie pisklęcia miodowoda przypomina zachowanie wyrzucającej z gniazda jaja i pisklęta kukułki, wyewoluowało w sposób niezależny, gdyż oba te gatunki nie są spokrewnione.

Źródło: PAP/pmw/ krf/ako Źródło: Miodowód jest urodzonym mordercą

Written by admin on Wrzesień 8th, 2011

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Random Pages Widget Created By Best Accounting Services
skanowanie Lublin drukowanie cyfrowe kopiarki warszawa kolorowe wydruki lublin centrum tanie formaty lublin wielkoformatowe format skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan